Dostali ste zadanie od klienta na vytvorenie Youtube videa? Rozmýšľate ako ďalej? Inšpirujte sa odporúčaniami priamo z Google!

V Google pripravili výskum, v ktorom klasifikovali a analyzovali údaje z viac ako 5000 trueview in-stream reklám v rôznych regiónoch a odvetviach, za použitia troch brand lift metrík – ad recall (pripomenutie reklamy), consideration (zváženie značky či produktu) a purchase intent (na podporu konania). Na základe toho predstavili tzv. „ABCD“ –  kreatívne odporúčania pre tvorbu video obsahu. Majú štyri časti:

A – Attract – pritiahnite pozornosť svojho publika

B – Brand – predstavte svoju značku

C – Connect – snažte sa v publiku vytvoriť pocity

D – Direct – vyzvite divákov k akcii

ATTRACT

Majte na pamäti, že divákom na Youtube sa vaša reklama zobrazuje počas čakania na sledovanie videa, ktoré chcú naozaj vidieť. Cieľom vášho videa má byť upútať ich pozornosť a zabrániť im v tom, aby video reklamu preskočili. Preto je potrebné to spraviť hneď na začiatku v prvých piatich sekundách, predtým ako dostanú možnosť video preskočiť. Zaraďte prekvapivé a neočakávané prvky. Ak vaše video zahrňa aj ľudí, začnite práve s nimi.

BRAND

Vo videospote by ste mali zahrnúť aj váš brand, a to prirodzeným spôsobom, tak aby to malo význam. Taktiež je ho vhodné zaradiť v prvých piatich sekundách a to tak aby značku diváci nie len počuli ale ju aj videli. Zahrňte logo či konkrétny produkt. Môžete sa pohrať aj s farbami a video pripraviť s použití firemných farieb, ktoré sú spojené s vašou značkou. Audiozmienka o vašej značke je efektívnejšia, pokiaľ prichádza od hercov či maskota v spote, v porovnaní s klasickým voiceoverom.

CONNECT

Snažte sa prepojiť s divákmi prostredníctvom príbehu alebo emócií. Jedným zo spôsobov ako to dosiahnuť je, keď postava vo videu rozpráva priamo do kamery na svoje publikum, s cieľom vytvoriť si spojenie na základe emócií. Použite akčné prvky na udržanie pozornosti. Podľa interných údajov spoločnosti Google sa humor a napätie spája s lepším zapamätaním si reklamy. Humor môže byť tiež spojený s vyšším povedomím o značke a vyššou sledovanosťou. Ľudia v reklamných spotoch pomáhajú udržať divákov a uľahčiť spojenie medzi divákom a brandom.

DIRECT

Vo videu je potrebné jasne uviesť čo očakávate od vášho publika a akú akciu by mal následne divák urobiť ďalej. Chcete aby návštívili vašu webstránku alebo si kúpili váš produkt? Chcete aby navštívili vašu predajňu či prihlásili sa na súťaž? Dajme im to jasne vedieť! Zviditeľnite danú výzvu a vytvorte pocit naliehavosti, či už časovo obmedzenou ponukou alebo limitovanou edíciou.

Ďalšie odporúčania

Je taktiež dôležité myslieť na to, že až 95% reklám na YouTube je sledovaných so zvukom, preto je potrebné myslieť na to pri tvorbe obsahu. Netreba teda zabudnúť na širenie vášho messageu prostredníctvom zvuku aj obrazu. 

Andrea Čanigová, Mindshare Slovakie

Zdroj: Google SkillShop skillshop.withgoogle.com

Ilustračný obrázok: www.sirensearch.co.uk

O autorovi

Andrea Čanigová

Andrea študovala na Univerzite Komenského, odbor medzinárodný manažment paralelne s magisterským štúdium vo francúzštine, v oblasti európskych štúdií. V Mindshare pôsobí na digitálnom oddelení Invention, kde sa venuje online marketingu, mediálnemu plánovaniu a správe online kampaní. Vo voľnom čase rada cestuje a spoznáva nové krajiny.