Táto služba taká všedeprítomná, že jej názov používame ako sloveso. Aj v prípade, že Google využívame viackrát denne, o vyhľadávaní toho pravdepodobne stále nevieme dosť. Dnes si povieme pár jednoduchých tipov, ktoré zlepšia naše schopnosti vo vyhľadávaní.

Tip č. 1: Nerobte si starosti s detailmi

Netrápte sa pravopisom. Kontrola pravopisu od Google automaticky použije najčastejší spôsob písania daného slova bez ohľadu na to, či ste ho napísali správne. Pri chybnom zápise systém uvedie, aké výsledky sa zobrazujú. Google nezáleží ani na veľkých a malých písmenách. Vyhľadávací dopyt “Denník N” spustí rovnaké vyhľadávanie ako “denník n”. Pri výsledkoch denníku N nájdeme aj rýchle odkazy na jeho aktuálny obsah ako najnovšie správy, príspevky na Twitter, či podcast.

Tip č. 2: Hľadajte pomocou hlasu

Unavuje vás písanie? Vyskúšajte hlasové vyhľadávanie, ktoré každým rokom naberá na popularite a pravidelne sa objavuje v aktuálnych marketingových trendoch. Táto funkcia je však v súčasnosti podporovaná iba v prehliadači Chrome. Vyhľadávanie na desktope spustíte kliknutím na ikonu mikrofónu a mobilné zariadenia počúvajú na výraz „Ok Google“. Google sa popasoval aj s dopytom „čierne najky“ a naservíroval nám reklamu formátu Google Shopping.

Tip č. 3: Využívajte nástroje

Po zadaní vyhľadávania kliknite vpravo hore na Nástroje a otvorte rozbaľovaciu ponuku, kde môžete výsledky zúžiť podľa jazyka, v ktorom si želáte vyhľadávať. Definovať môžete časový interval zobrazených výsledkov na hodiny, týždeň, mesiace alebo vlastné časové obdobie a nájsť tak najnovší obsah. V textovom vyhľadávaní konkrétnych výrazov je pre zvýšenie presnosti vyhľadávania možné zmeniť „Všetky výsledky“ na doslovnú zhodu.

Pri vyhľadávaní obrázkov máte možnosť vybrať veľkosť, farbu či typ obrázka. Nechýba filter časového obdobia a možnosť vyhľadávať obrázky podľa práv na ich používanie. Schválne, skúste si vyhľadať výraz „mindshare“ s filtrom obrázkov na komerčné využitie.

Tip č. 4: Nájdite rýchle odpovede

Pri väčšine vyhľadávaní spraví Google všetku prácu za vás a odpoveď na vašu otázku zobrazí hneď vo výsledkoch vyhľadávania. Počasie v Bratislave s pravdepodobnosťou zrážok, s rýchlosťou vetra si pozriete aj na pár dní dopredu. Športový fanúšik sa zas jednoduchým vyhľadaním názvu tímu dostane ku výsledku posledného zápasu, programu, či odkazu na video zhrnutia zápasu. Rýchly výsledok dostanete aj pri prevode „eura na české koruny“ alebo vyhľadávaní hodnoty “akcie WPP”.

Tip č. 5: Hoďte si mincou

Google obsahuje množstvo vstavaných hier a nástrojov, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári. Hoďte si mincou o to, kde sa pôjde na obed, zahrajte si legendárneho pac-mana z roku 1980 alebo si pred začatím novej úlohy doprajte minútové dychové cvičenie.

Žijeme v dobe, kedy máme odpoveď vo vrecku. Stačí nám mobilný telefón s pripojením na internet a hľadáme čokoľvek odkiaľkoľvek. Kedy ste sa naposledy s niekým pohádali a neskontrolovali odpoveď na Google? Nabudúce si predstavíme ďalšie tipy a pozrieme sa na možnosti nastavenia rozšíreného vyhľadávania.

Tomáš Drapáč, Mindshare Slovakia

Zdroje:

https://support.google.com/websearch/answer/134479?hl=skhttps://www.pcmag.com/how-to/23-google-search-tips-youll-want-to-learn

https://www.pcmag.com/how-to/23-google-search-tips-youll-want-to-learn

O autorovi

Tomas Drapac

Tomáš pracoval na digitálnom oddelení a venoval sa správe Google a Facebook výkonnostných kampaní.