Blog BrightMinds sme začali písať v apríli 2010. V tom čase to bol jediný oficiálny blog mediálnej agentúry na Slovensku. Na dnešnú doménu https://blog.mindshare.sk/ sme ho „zavesili“ v novembri 2013 a premigrovali sme doň aj všetky dovtedajšie články. Stal sa tak svojim spôsobom súčasťou histórie (v tom zmysle, že je celkom zaujímavé čítať si, čo bolo nové pred deviatimi rokmi) a blog bol a je aj často citovaný inými zdrojmi.

Poďme nahliadnuť do googlovských „analytiksov“ a pozrieť sa, ktoré texty boli čítané najviac od spomínaného novembra 2013.

Čítačky sú najväčším hitom

Trend čítačiek sme zachytili na samom začiatku (2013) a preto nám tri články o tejto silnej alternatíve papierových kníh priniesli najväčší záujem. Úspešných článkov je viacero, ale niektoré už nie sú aktuálne. Ale aj dnes sú zaujímavé dva texty:

V jednom sme mnohých ľudí, ktorí vám povedia „čítačku nie, ja mám rád/rada vôňu papiera“ presvedčili, prečo to je dobrý nápad.

No a v tomto článku sú užitočné tipy a triky pre nových majiteľov čítačky Kindle (lebo to je etalón).

Rozhovor

Niekoľko rokov sme spolupracovali s konferenciou TEDx Bratislava a jedným z výsledkov tejto spolupráce bola séria rozhovorov s prednášajúcimi. Najúspešnejším rozhovorom (a tretím najčítanejším článkom všetkých čias) bolo interview s detskou psychologičkou Vierou Lutherovou, ktorá, okrem iného, hovorila o tom, že mýtus sebadôvery v modernej spoločnosti úplne padol na kolená. Druhý najúspešnejší rozhovor v histórii poskytol vtedy medik, dnes rešpektovaný lekár a zakladateľ iniciatívy Lovci šarlatánov Maroš Rudnay o tom, že výchova ku kritickému mysleniu u nás úplne absentuje. To je už je premostenie k ďalšej téme.

Dezinformácie a hoaxy

Socialne siete vznikli aby sa ľudia družili, mali radi a zdieľali zvieratká a pekné zážitky. Približne od roku 2015 začala byť vážnym problémom šírená nenávisť, ktorá ovplyvňuje nálady, a tým aj výsledky volieb a demokracia môže byť vážne ohrozená. Hovoríme dokonca o dobe postfaktuálnej – „názor“, teda šírenie čohokoľvek toxického, sa na sociálnych médiách kladie vyššie ako fakty. Veľa ľudí si asi uvedomuje toto riziko a preto bol veľmi úspešný článok o tom, ako si overiť fotku na internete.

Najlepší youtuberi v roku 2015

Aj keď tento článok už určitenie je aktuálny, má historickú hodnotu. Aj keď sa momentálne už hovorí skôr o instagramových influenceroch, YouTube má stále voju váhu. Prečítajte si, aká bola česko-slovenská scéna v roku 2015.

Aplikáciu v App Store môžete vrátiť do dvoch týždňov, v Google Play do 48 hodín

V oboch prípadoch si môžete kúpiť aj drahú aplikáciu a otestovať ju a ak sa vám nezapáči, vrátia vám peniaze. Akurát majitelia iPhonov a iPadov ju môžu testovať dlhšie. Vracia sa v oboch prípadoch takto.

Toľko k najúspešnejším textom všetkých čias. Nabudúce si zvolíme aktuálnejší časový úsek.

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.