Štýl japonského anime preniká už aj k nám, tak si poďme povedať, o čo ide a ktoré zo seriálov/filmov stoja za to.

Tieto postavičky pozná asi každý. V sobotu/nedeľu zaznela titulná skladba Pokemon a decká sa išli zblázniť. Prečo o tom hovorím? Pretože som veľakrát počul „Ak je to kreslené, teda je to rozprávka pre deti“.  

Ale:
Toto nevyzerá veľmi ako pre deti že?

Alebo toto:

Čo si budeme hovoriť, nahota / krv / násilie zaujmú a preto je ho v médiách tak veľa. Ale nebojte sa, nejdem sem teraz hádzať odkazy na C-čkové krváky, kde každá protagonistka má extrémne vyvinutú hruď.


Išlo mi len o to ukázať že tak, že ako v každom štýle zábavného priemyslu, aj v anime sú rôzne žánre. Od rozprávok pre deti ako Pokémon, cez seriály s takým množstvom krvi že by sa zato nehanbil ani Tarantino, až po porno.


A čo to teda to anime je? – Nejdem vás obhadzovať definíciami z wikipedie, ale v zásade ide o seriály/filmy (a aj komiksy), ktoré sú animované v rôznych pomeroch ručne kreslenými obrázkami s mixom počítačovej grafiky, drvivá väčšina znich pochádza z Japonska a tu sú ich charakteristické znaky:

Postavy často (no nie vždy) bývajú silne štylizované.

treba si zvyknúť na väčšie, než bežné oči

A taktiež je tu až prestrelená expresivita niektorých emócií.

Ale pre všetky tieto „anime tropes“ platí, že nie sú povinné a záleží na tom, aké anime pozeráte.

Ak vás obrázky zatiaľ neodradili, gratulujem – dopracovali ste sa do sekcie, kde idem odporúčať zopár (nielen) svojich topiek.

Začnem hneď poriadnou jazdou. NAJLEPŠIE a NAJVYŠŠIE hodnotené anime, ktoré bolo kedy spravené (niečo ako Lord of the Rings v tejto sfére) je

Fullmetal Alchemist Brotherhood


Toto anime odporúčam každému, či je to teenager alebo dospelý človek s deťmi. O čom to je a prečo to odporúča takmer každý?

Setting – v svete FMAB je alchýmia magickým umením, ktoré umožňuje alchymistovi vziať hmotu a premeniť ju na inú hmotu. Napr zoberiete hlinu  a prerobíte ju na pálenú tehlu, no musíte použiť správnu hlinu atď. – čiže alchymista je doslova akčný vedec.

O čo ide – príbeh sa primárne točí okolo dvoch bratov, ktorých talent na alchýmiu bol jasný od ich detstva.
Vyrastali len s mamou, no žili idylický život až do momentu kedy ich mama nezomrela na chorobu. A tu sa začne ich príbeh reálne – chemické zloženie ľudského tela je smiešne jednoduché. Voda, železo, uhlík, atď… tak sa chlapci rozhodli vykonať alchymistické tabu a oživiť ich mamu. Táto ich akcia, hoc vykonaná z detskej lásky k rodičovi pravidlá alchýmie nezaujíma a jeden z chlapcov prišiel o ruku a nohu, a druhý o celé telo (ale podarilo sa jeho dušu pripútať do panciera). Príbeh potom sleduje púť bratov Elricov, ktorí chcú získať kameň mudrcov, ktorý im umožní vrátiť svoje telá do normálu. A  táto púť je jeden z najlepších príbehov aký som kedy čítal / počul / videl.
Mohol by som sa rozpisovať ďalej, o vedľajších postavách, excelentnom soundtracku alebo japonskému dabingu (iný som nepočul, ale anglický vraj zlý tiež nie je) no nechám to na zdatnejších recenzentov. Seriál nájdete na Netflixe.

Princezná Mononoke

Ak skôr máte chuť na filmy a nie série, tak len máločo sa chytá na prácu od Studio Ghibli – tam prakticky nie je film ktorý sa neoplatí pozrieť. Ale spomeniem len  svoju srdcovku – Princezná Mononoke.

Setting – feudálne fantasy Japonsko, kde existujú súčasne tradicionalistické osady uctievajúce si božstvá a duchov (ktorí skutočne existujú a interagujú s ľuďmi). A pokrokové mestá kde tieto bytosti považujú za nepriateľov, ktorí ľudstvo už dosť dlho utláčali.

Očo ide –  osadu hlavného hrdinu napadne démonická bytosť ktorá sa ukáže, že ide o posadnutého ducha diviaka ktorý bol otrávený guľkou z muškety, ale to ešte nevieme.

Náš hrdina sa vydá na cestu aby našiel miesto, odkiaľ tento diviak utiekol a kde ho takto zranili. A nenapíšem viac, aby som nespoiloval. Animácia je prakticky celá ručne a ŽE TO JE VIDIEŤ. tento film je radosť sledovať.

One Punch Man

Táto séria obletela svet a prilákala veľmi slušné množstvo ľudí, ktorý nikdy anime nepozerali. Pri jednom podcaste sa veľmi známy stand-up komik a heres Bill Burr priznal, že OPM si pozrel.

Setting – Japonsko, blízka budúcnosť. V tomto svete je úplne bežné že mestá ohrozujú veci od prírodných katastrof až po rôzne monštrá. Na obranu vznikla organizácia hrdinov, ktorí tieto hrozby zažehnávajú.

Očo ide – Toto anime je paródia na celé žánre točiace sa okolo supersilných hlavných postáv. Hlavná postava Saitama je tak strašne presilená že v celom svete nie je NIČ, čo by nedokázal poraziť jedným úderom. Toto na prvý pohľad znie dosť nudne – o čom to môže byť ak hlavná postava nemá žiadneho reálneho oponenta? Veľmi rád by som to vysvetlil, ale je to komédia/paródia robená epizodicky á humor sa ťažko vysvetľuje. No veľmi odporúčam si sériu pozrieť.

Dokázal by som hodiť ďalšie desiatky anime filmov a sérií, čo som za roky videl a viem presne prečo a komu by som ich odporučil – Avatar The Last Airbender (nie je to japonská animácia ale aj tak úžasná animovaná show), Netflix Castlevania, Cowboy Bebop, Ghost in the Shell, Hellsing Ultimate, Death Note atď. Atď. Atď.

No možno som vás presvedčil, že anime nie je len pre deti, alebo -násťročných.  A verím, že si pozriete Fullmetal alchymistu. 🙂

Adam Szitas, Mindshare Slovakia

O autorovi

Adam Szitas

Adam sa u nás stará o dátovú analytiku a jeho svet sú počítačové hry.