Potvrdenie o očkovaní potrebujete už len keď sa idete pobicyklovať kúsok za hranice, nehovoriac o zahraničných dovolenkách. Ale zrejme ho budete potrebovať aj na Slovensku. Keďže na webe sa ťažko dá nájsť jednoduchý návod, ktorý môžete preposlať aj svojej počítačovo nie veľmi zručnej tete, tu je:

Predpokladám, že máte potvrdenie o vakcinácii, ktoré vám posielali e-mailom (hľadajte podľa NCZI Moje eZdravie). To je PDFka, určená na vytlačenie a musíte ju odomknúť heslom. Vyzerá takto:

Ak potvrdenie o vakcinácii nemáte, získate ho na tejto stránke. https://covidforms.nczisk.sk/. Pýta to COVID-19-PASS, nájdete ho v SMSkách od NCZI alebo v emailoch od NCZI Moje eZdravie. Ak ste sa boli testovať aspoň raz, určite ho nájdete. Ak ho nemáte, ostáva vám len volať NCZI Call Centrum +421 232 353 030. Veľa šťastia.

Potvrdenie o vakcinácii však vyzerá ako z roku 2002 a manipulácia s ňou je veľmi nepraktická – aj preto, že pri otvorení vždy musíte zadať heslo. Tak dostaňme covid pass do mobilnej aplikácie, aby bol vždy poruke. Máte k dispozícii dve možnosti.

Prvá je oficiálna a síce aplikácia GreenPass. Tu je pre androidtu pre iOS. Nainštalujete, v aplikácii oskenujete QR kód (pričom nevadí, že v zasielanom PDF je hore nohami), dáte heslo a uložte.

Ak máte iPhone a nechce sa vám inštalovať novú aplikáciu, pomocou webovej appky Get covid pass – https://app.getcovidpass.eu/ – dostanete vaše potvrdenie do peňaženky (Wallet).

Tu dokonca nemusíte QR kód ani skenovať, stačí ho zaslať ako obrázok (screenshot) vo formátoch JPG, PNG alebo PDF. Aplikácia funguje aj pre android a ponúkne návod, ako získať digitálnu peňaženku YourWallet a uložiť preukaz tam. Výhodou je to, že ak nemáte poruke druhé zariadenie alebo tlačiareň aby ste si oskenovali QR kód, je funkcia zaslania obrázku praktická. GreenPass to nemá. Tu je celý postup, iPhone sa posledný obrázok netýka.

Asi treba spomenúť, že Get Covid Pass je web tretej strany, vytvorili ho českí nadšenci, ale po jeho preskúmaní si dovolím tvrdiť, že je bezpečný a neslúži na zber údajov.

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.