V posledných rokoch môžeme byť svedkami postupnej digitalizácie sveta v rôznych sférach. Súčasťou toho je aj raketový vzostup sveta kryptomien či technológie blockchain, ktoré so sebou priniesli ďalší pojem do sveta technológií – NFT.

Skratka NFT, z anglického slovného spojenia non-fungible token, označuje  nezameniteľný – unikátny token. Je to unikátna digitálna jednotka údajov, ktoré fungujú a sú uložené na decentralizovanej databáze blockchain. Konkrétne sa jedná o Ethereum blockchain. Kryptomena Ethereum je takmer jediná mena, ktorej „sieť“ podporuje NFT diela.

NFT teda za pomoci technológie blockchain pomáha zabezpečiť ochranu digitálnej tvorby a tiež to vytvára unikátnosť daného diela, nakoľko nemôže byť duplikovateľné, deliteľné a ani zameniteľné. Môže byť spojený s konkrétnym fyzickým majetkom (hmotný predmet) či digitálnym majetkom (súbor) a licenciou pre použitie tohto majetku na stanovený účel. NFT dielo môže byť vytvorené z rôznych, ľahko nahraditeľných položiek, ako sú fotografie, videá, audio nahrávky alebo iné typy digitálnych položiek.

Podľa vyššie uvedených informácií môžeme NFT definovať nasledujúcimi vlastnosťami: autenticita vo forme overenia vlastníctva, originalita v zmysle vlastnej sady metadát, jednotnosť keďže diela nie je možné deliť, miesto existencie a taktiež jedinečná hodnota.

Možno vám napadne, kto má o tieto digitálne umelecké diela záujem. Škála ľudí kupujúcich si NFT je široká – buď sa jedná o umelcov, obchodníkov alebo zberateľov či  obyčajných zvedavcov. Medzi najznámejšie osobnosti spomedzi vyššie uvedených kategórií, patria umelci ako rapper Eminem či Shawn Mendes, športovec Tony Hawk či zakladateľ sociálnej siete Twitter Jack Dorsey.

Ďalším bodom, týkajúci sa témy NFT diel, je ich nákup. Najskôr si musíte zadovážiť svoju digitálnu kryptopeňaženku MetaMask. Ďalej je potrebné zakúpiť kryptomenu Ethereum na ľubovolnej platforme, teda burze. Potom si už len prepojíte svoju digitálnu MetaMask peňaženku s ktorýmkoľvek marketom s NFT, kde si môžete vybrať dielo a zakúpiť ho cez už spomínanú kryptomenu Ethereum.

Na trhu, kde si viete dielo NFT kúpiť, si viete aj svoje vlastné NFT dielo vytvoriť. Postup je relatívne jednoduchý, v podstate vám treba rovnaké prvky ako pri nákupe NFT diela. Rozdielom je jedine doloženie potrebných detailov.  Musíte pridať potrebné informácie, pripojiť vytvorené dielo, stanoviť jeho pevnú či vyvolávacie cenu a čakať, či a kedy sa nájde vhodný kupec. Potenciálny profit je potom vyplatený v minciach Etherea na vašu peňaženku.  

Postupom času sa teda dostalo NFT dielam vela pozornosti od osôb, ktoré sú sčasti mienkotvorné prostredníctvom sociálnych médií. Dôkazom toho môže byť aj fakt, že objem peňazí z predaja NFT diel za 3. kvartál 2021 sa vyšplhal na zhruba 10,7 miliard USD, čo je o 704% viac ako v predošlom kvartáli.

Tu je fotografia, na ktorej môžeme vidieť populárne NFT dielo CryptoPunks umiestnené na Times Square v New Yorku.

Taktiež prikladám dielo s názvom Everydays: the First 5000 Days, ktoré drží titul najdrahšie NFT dielo v histórií s predajnou cenou 69,3 milióna USD a je vytvorené z 5000 obrázkov.

Adam Telek, Mindshare Slovakia

Zdroje textu:

www.altamira.blog

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most_expensive_non-fungible_tokens

https://en.wikipedia.org/wiki/Non-fungible_token

https://www.theverge.com/22310188/nft-explainer-what-is-blockchain-crypto-art-faq

https://www.cnbc.com/2021/06/15/nft-price-crash-what-next-for-digital-collectibles.html

https://gadgets.ndtv.com/cryptocurrency/news/cryptocurrency-nft-sales-surge-q3-2021-usd-10-7-billion-buying-frenzy-opensea-dappradar-2564362

Zdroje fotiek:

https://twitter.com

https://upload.wikimedia.org

benheine.com

O autorovi

Adam Telek

Študoval na právnickej fakulte v Banskej Bystrici, popri ktorej pracoval v cestovnej agentúre. Rok po štátniciach začal pracovať v Mindshare ako Digital Executive. Jeho záujmy sú filmy, cestovanie s priateľkou alebo kamošmi, autá a študovanie kryptomien. Rád sa učí nové veci, spoznáva nových ľudí, diskutuje o rôznych témach, či objavuje nové chute zahraničných jedál.