Fitness náramok Xiaomi Mi Band bol vždy gadget, ktorý vám za pár peňazí dával mimoriadne vysokú hodnotu a zároveň presnosť porovnateľnú s oveľa drahšími produktmi. Spoločnosť dala nedávno na trh už šiestu verziu náramku a my sa pozrieme, čo vám za cenu okolo 30 eur môže dať a zároveň pouvažujeme, či sa oplatí prechod z nižšieho modelu.

Balenie je, ako obyčajne, impozantné a len znásobuje radosť z vybaľovania novej hračky. Prvý rozdiel oproti predchádzajúcim modelom vidíme už pri dobíjaní: konektor je magnetický a samotný prístroj nemusíme pri dobíjaní vyberať z náramku. To je veľmi dôležité, pretože ho budeme dobíjať častejšie ako jeho predchodcov, hlavne keď si jas nastavíte naplno a spustíte väčšinu funkcií. Mne vydrží asi týždeň a spomínam na monochromatické 3ky, ktoré vydržali skoro mesiac, človek však nemôže mať všetko. Toto však je aj jediná nevýhoda nového modelu.

Pozrime sa, čo je nové na Xiaomi Mi Band 6:

Veľký AMOLED displej

Displej je oproti predchodcovi výrazne väčší, lebo má minimalizované okraje a odpadla spodná dotyková plôška, a je oveľa jasnejší.  V praxi to znamená, že informácie sú konečne viditeľné aj na priamom slnku. Predtým som mal Mi Band 4, ktorý som primárne na zobrazovanie času nepoužíval práve pre nedostatočnú svetelnosť. Dnes nosím hodinky len ako imidžový prvok alebo GPS športové hodinky keď sa snažím o nejaké výkony. Displej náramku je dosť veľký, aby sa naň zmestilo naraz všetko, čo potrebujete mať pod kontrolou. Čo s týka remienkov, je kompatibilný so svojim predchodcom s poradovým číslom 5, ale od 4 nižšie už nie.

Oxymeter (veľmi dôležitá funkcia v corona časoch)

Oxymeter má len manuálny mód, treba dotiahnuť náramok a chvíľu sa nehýbať. Pripomínam, že keď je hodnota nižšia ako 95, nie je to dobre. Ale netreba prepadať panike – meranie treba pri pochybnostiach zopakovať.

Ďalšie nové metriky

Zaujímavým prírastkom je PAI (Personal Activity Intelligence), ktorá nám na základe rôznych dát a algoritmov hovorí, aký aktívny život vedieme. Náramok vie monitorovať aj úroveň stresu, ale automatické meranie mám vypnuté kvôli batérii a stres si monitorovať nepotrebujem, mám celkom dobrý odhad na ten svoj. Šestka nám citlivejšie sleduje spánok a jeho jednotlivé fázy (aj REM) a dokáže monitorovať aj denné zdriemnutia, pričom upozorňuje na ich užitočnosť. Sympatické, lebo denné zdriemnutia sú super, nech žije home office!

Nové funkcie

Príjemnou novinkou je, že sa dá odmietnuť prichádzajúci hovor a vraj aj nastaviť automatická správa volajúcemu, ale to som neskúšal. Dámy môžu využiť menštruačný kalendár, ktorý dáva informácie o ovulačnom cykle vrátane notifikácií.

Senzory

Senzory sú vraj vylepšené a verím tomu. Tepovú frekvenciu z náramku som pri behu porovnával s výsledkami meraní „naozajstného“ hrudného pásu a výsledky boli viac-menej identické. Ak máte kardiovaskulárne problémy a potrebujete si sledovať tepovú frekvenciu, máte číslo priamo na displeji a je dôveryhodné. O spánkových senzoroch sme hovorili, v niektorých testoch porovnávali výsledky oxymetra s Apple Watch 6, ktorý sa pýši svojou presnosťou (najlepší z neprofesionálnych prístrojov) a výsledky boli taktiež veľmi podobné.

Nové športy

Počet športov, ktoré dokážu „šestky“ monitorovať, sa navýšil na rovných 30, nechýba plávanie. Na tento účel náramok nepoužívam, ale vraj vie využívať GPS zo smartfónu.

Personalizácia displeja a menu

Menu je konečne v češtine, čo pomáha čitateľnosti mobilných notifikácií. Displej nabehne pri zdvihnutí ruky (je to celkom citlivé) a táto akcia sa dá načasovať, aby vám v noci náramok nevysvecoval, keď sa vrtíte pri zaspávaní. Taktiež sa dá nastaviť nočný, menej jasný mód. Na displej sa zmestia dve ikonky (v predchádzajúcom modeli iba jedna) a v aplikácii sa dá pekne nastaviť, čo v nej chcete mať a v akom poradí. Do hlavného menu sa dajú vytiahnuť aj položky z podmenu, napríklad svietidlo (celá obrazovka sa rozžiari na bielo, v núdzi to môže pomôcť) alebo fotoaparát (diaľková spúšť).

Základná obrazovka sa mi najlepšie páči v úplne štandardnej podobe, je tam naozaj všetko, pekné a prehľadné. K dispozícii však sú aj dve ďalšie verzie a tradične hromada škaredých alternatív.

Kedy kúpiť?

Ak máte Mi Band 5, je to na zváženie, získate oxymeter (aj keď to je dnes naozaj dôležitá vec), väčší displej a viac športov.

Ak máte 4ku, je rozhodovanie jednoduchšie, získate náramok nabitý funkciami s výbornou čitateľnosťou displeja aj za priameho slnka. Bude, žiaľ treba častejšie nabíjať, čo zjednodušuje magnetický konektor. Prípadné náhradné remienky nevyužijete, ale váš doterajší náramok určite bude rád a dlho ešte niekto dlho používať.

Myslím, že veľmi dobrá cieľová skupina na Mi Band 6 sú seniori, vďaka zdieľaniu dát sa im môžete aj pozrieť na tepovú frekvenciu. Že seniori nemajú smartfóny? Blbosť.

Ešte ku vlastnému GPS, ktorého absenciu mnohí vytýkajú: Nie som jeho zástanca. Keď chcem športový gadget s GPS, kúpim si smart/športové hodinky, aspoň to je môj názor. Fitness náramky majú príliš malú baterku na takú veľkú spotrebu a podľa mňa nie sú náhradou, ale doplnkom GPS hodiniek.

Xiaomi Mi Band 6 na Heureke

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.