Nová aplikácia BeReal zažila toto leto obrovský boom. Je iná, ako najväčšie sociálne siete Instagram, TikTok, či Facebook a popularite sa teší najmä medzi mladými ľuďmi. Ako táto aplikácia funguje, prečo je taká obľúbená, kto sa ju snaží kopírovať a aká je jej budúcnosť sa dozviete v tomto príspevku.

Čo je to BeReal?

Aplikáciu BeReal vymyslel Francúz Alexis Barreyat a pre užívateľov je dostupná od roku 2020. Veľký boom však zažila až toto leto. Princíp aplikácie je veľmi jednoduchý – každý deň dostanete v náhodnom čase notifikáciu a máte 2 minúty na zdieľanie fotky, ktorá zachytí, čo práve robíte.

Konto funguje cez telefónne číslo, takže po inštalácii a vytvorení konta vám aplikácia ponúkne zoznam vašich kontaktov, ktorý aplikáciu používajú a vy si ich môžete pridať medzi svojich priateľov. Ďalej si môžete priateľov pridať aj cez ich používateľské meno. Každý deň príde súčasne vám a vaším priateľom notifikácia, že je čas zdieľať na BeReal. Niekedy je to ráno, inokedy večer, nikdy neviete, kedy notifikácia príde. Spôsob fotenia na BeReal je iný, ako na Instagram či Facebook. BeReal používa súčasne prednú a zadnú kameru. Každý príspevok teda obsahuje fotku prostredia, ktoré práve máte pred sebou a vašu selfie v rohu. Ak nestihnete (alebo nechcete) zdieľať fotku v momente, keď príde notifikácia, môžete ju pridať aj neskôr, príspevky vašich priateľov však neuvidíte, dokým sami jeden nepridáte. Pri zdieľaní fotky môžete pridať aj krátky popis a lokáciu, kde sa práve nachádzate. Vaši priatelia môžu vaše príspevky komentovať alebo reagovať malými fotkami „RealMoji“ – jedná sa o náhradu emoji reálnou fotkou daného používateľa. Príspevky sú dostupné do nasledujúceho dňa, kým príde nová notifikácia. Svoje príspevky z predošlých dní si viete pozrieť v sekcii Memories, avšak predošlé príspevky vašich priateľov si pozrieť nemôžte.

Čím sa BeReal odlišuje od ostatných?

BeReal si momentálne užíva veľkú popularitu, na App Store ma vyše 20 miliónov stiahnutí (New York Post, 2022) a momentálne má okolo 10 miliónov denných užívateľov (Social Media Today, 2022). Aplikácia je obľúbená najmä medzi generáciou Z, ktorej sa páči autentickosť a intimita kruhu blízkych priateľov, ktoré BeReal ponúka. Aplikácia vám neumožňuje zdieľať príspevky z vašej galérie,  nenájdete na nej žiadne filtre a nezistíte, koľko majú ostatní používatelia priateľov alebo sledovateľov. Nie je to miesto na sledovanie influencerov, no ponúka pocit komunity a blízkosti.

BeReal nám v podstate pripomína Facebook či Instagram spred pár rokov, miesto, kde sme sledovali okruh priateľov a známych zdieľajúcich ich denný život. Sociálne siete pôvodne kopírovali náš offline okruh kontaktov v online svete, no teraz sú častokrát zahltené promovaným obsahom, v ktorom sa príspevky našich priateľov strácajú. Instagram a TikTok sa stávajú viac a viac platformou zábavy a konzumácie obsahu od influencerov či neznámych ľudí, pre generáciu Z sú ako novodobá televízia (The Guardian, 2022). Z tohto dôvodu im aplikácie ako BeReal ponúkajú komunitu, intimitu a kontakt s ľuďmi z ich skutočného života, ktoré na Instagrame, TikToku či Facebooku chýbajú.

BeReal je pre používateľov príťažlivý aj tým, že im v porovnaní s inými sociálnymi sieťami neberie toľko času. Jedná sa o krátky denný rituál pridania fotky a prezretia príspevkov od priateľov, neponúka nekonečné scrollovanie stále nového obsahu, ktorému častokrát obetujeme viac voľného času, ako by sme chceli.

Čo ďalej?

Otázkou je, aké bude pokračovanie aplikácie BeReal. Čas ukáže či bude dlhodobo rásť alebo ide len o krátkodobý hype z niečoho nového, ktorý za chvíľu opadne. Obmedzené množstvo obsahu robí BeReal odlišným, no môže to byť aj dôvod, prečo používateľov aplikácia omrzí.

Ako býva zvykom, konkurenčné sociálne siete sa už snažia tento koncept okopírovať do svojich platforiem. Snapchat minulý týždeň predstavil duálnu kameru, ktorá umožňuje používateľom zdieľať fotku odfotenú súčasne na prednú a zadnú kameru. Rovnakú funkciu pridal koncom augusta aj Instagram a zároveň sa objavili správy, že Instagram pracuje na novej funkcii IG Candid Challenge, ktorá by fungovala rovnako ako BeReal.

Čo sa týka reklamy, príležitosti, ktoré BeReal ponúka značkám sú zatiaľ veľmi limitované. BeReal momentálne neobsahuje žiadnu formu reklamy, keďže je to v rozpore s princípmi, na ktorých je aplikácia postavená. Otázkou je, či to tak aj ostane. Niektoré značky ale experimentujú s využitím tejto aplikácie na komunikáciu so svojimi zákazníkmi. Americká sieť mexického jedla Chipotle využíva BeReal formou pridávania fotiek so zľavovými kupónmi, ktoré môžu zákazníci využiť v ich pobočkách. Tento príklad ukazuje, že BeReal môže značkám poskytovať komunikačné príležitosti, dôležitá je ale kreativita a vytváranie obsahu, ktorý je pre platformu natívny a na zákazníkov pôsobí prirodzene.

Zdroje:

https://bere.al/en

https://www.theguardian.com/media/2022/aug/21/its-a-modern-day-facebook-how-bereal-became-gen-zs-favourite-app

https://www.socialmediatoday.com/news/bereal-rises-to-10-million-daily-active-users/630449/

https://www.thedrum.com/opinion/2022/08/04/how-brands-can-authentically-leverage-bereal

O autorovi

Zuzana Grancová

Zuzka študovala v Holandsku, Portugalsku a Anglicku. V posledne menovanom vyštudovala marketing so špecializáciou na Consumer Behaviour, pretože ju vždy fascinovala psychológia. V Mindshare ju máme od novembra 2020. Voľný čas najradšej trávi s kamarátmi, s rodinou alebo v prírode a rada cestuje.