Najdlhšie slúžiaca panovníčka Spojeného kráľovstva, kráľovná Alžbeta II., zomrela vo veku 96 rokov. Jej smrťou svet nestratil len výnimočnú osobnosť, ale niekoľko značiek prišlo o aj o jedného zo svojich najvýznamnejších „ambasádorov“.

Počas svojej vlády bola kráľovná často zobrazovaná, ako sa za svojimi kráľovskými povinnosťami presúva autami, či dokonca ich sama aj šoféruje. Hoci nikdy paradoxne oficiálne nevlastnila vodičský preukaz. S akými značkami automobilov sa kráľovská rodina spája? Ktoré značky sú súčasťami ich oficiálnych, ale aj neoficiálnych životov? Ako a kedy tie partnerstvá vlastne vznikli?

Bentley na mieru

Jedným z vozidiel, v ktorom sme kráľovnú často videli cestovať, je Bentley State Limousine. Špeciálne na objednávku v spoločnosti Bentley boli vyrobené len dva kusy tohto štátneho vozidla a predstavené kráľovnej na oslavu jej prvých 50 rokov na tróne.

Podobne ako „The Beast“, ktorý používa prezident Spojených štátov, aj Bentley na mieru slúži na bezpečnú prepravu Alžbety II.  Kráľovná mala dve limuzíny, Bentley State, v ktorých jazdila od roku 2002 a ktoré jej darovali k jej zlatému jubileu.  Autá sú založené na Bentley Arnage, ktorý sa vyrábal v rokoch 1998 až 2009. Je poháňaný 6,75-litrovým twin-turbo V8 upraveným z Arnage R na výkon 406 k (400 k) a krútiaci moment 835 Nm a jeho hodnota sa odhaduje na približne 10 miliónov britských libier (takmer 11,5 milióna eur).

Aby ochránila svojich pasažierov, karoséria a sklá Štátnej limuzíny sú spevnené, pričom kabína je odolná voči výbuchu a môže byť vzduchotesne uzavretá v prípade plynového alebo chemického útoku. Dokonca aj pneumatiky sú vystužené kevlarom, aby sa zabezpečilo, že vozidlo môže v prípade núdze pokračovať v jazde vysokou rýchlosťou.

Keďže ide stále o Bentley, v otázke pohodlia sa nerobili žiadne kompromisy, práve naopak. Automobilka sa dohodla s kráľovnou a usporiadala kabínu podľa jej požiadaviek. „Pozícia zadného sedadla bola určená pomocou modelu presne rovnakej výšky ako kráľovná, zatiaľ čo úložné priestory pre kabelky boli navrhnuté podľa rozmerov kráľovniných obľúbených tašiek,“ napísala spoločnosť na svojej webovej stránke.

Kráľovský „landík“

Zatiaľ čo Bentley sa používajú väčšinou na oficiálnych príležitostiach, o kráľovnej je tiež známe, že z času na čas šoférovala sama, a to najmä vozidlá značky Rover. Ako sama prezradila, jej najobľúbenejším automobilom bol Land Rover Defender. Plne prispôsobená edícia Defendera z roku 2002 so 4,2-litrovým motorom V8, ktoré osobne dostala od Land Roveru, bolo predané v aukcii za približne 30 240 libier.

Land Rover je automobilová značka viac spojená s kráľovskou rodinou ako ktorákoľvek iná. Prečo práve Land Rover a kráľovská rodina a ako to spojenie vzniklo?

Land Rover je na jednej strane synonymom britského automobilového priemyslu, ale má tiež veľmi špeciálny vzťah s kráľovskou rodinou. V priebehu rokov Land Rovery priviezli kráľovnú na nespočetné množstvo slávnostných podujatí a bola zobrazená za volantom mnohých z nich, ale kráľovský vzťah so značkou siaha až do roku 1948, kedy spoločnosť darovala svoje 100. sériové vozidlo kráľovi Jurajovi VI., otcovi kráľovnej.

Z pohľadu marketingovej stratégie, bol to geniálny počin, pretože toto spojenie poskytlo spoločnosti taký typ mediálnej prezentácie, ktorý sa za peniaze kúpiť jednoducho nedá. Ak sa značka snaží o vybudovanie tých najprestížnejších atribútov súvisiacich s kvalitou, prestížou, imidžom, a navyše chce budovať hodnotnú brand equity, nič prestížnejšie, ako spojenie a prezentácia s kráľovskou rodinou asi neexistuje. Navyše, pohon 4×4 tiež dobre zapadol do lásky kráľovskej rodiny k ich obľúbeným outdoorovým aktivitám. Kráľovná a jej zosnulý manžel a syn boli mnohokrát vyfotografovaní za volantom vozidiel Land Rover a Range Rover na panstvách Sandringham, Windsor Great Park a Balmoral.

A keď nesedeli za volantom, kráľovnú a vojvodu z Edinburghu bolo často vidieť, ako počas kráľovských návštev mávali davom fanúšikov v rôznych kútoch sveta zo špeciálne upravených Land / Range Roverov.

Kráľovná si ešte do nedávna dokonca občas sadla za volant niektorého svojich SUV Land Rover, aby si mohla zašoférovať na jednej z kráľovských nehnuteľností. Na oslave jej 96. narodenín ju dokonca zahliadli pri jazde na sídlisku Sandringham House v Norfolku.

Bez vodičáku a pásu

Zaujímavosťou je, že kráľovná nikdy nemusela robiť vodičské skúšky a nemala vodičský preukaz.

 Jej Veličenstvo je totiž vyňaté zo zákona o cestnej premávke, čo znamená, že je / bola jedinou osobou v Spojenom kráľovstve, ktorá mohla nie len jazdiť bez vodičského preukazu, pretože vodičské preukazy sa vydávajú v jej mene, ale aj bez bezpečnostného pásu alebo bez toho, aby dbala na obmedzenia rýchlosti. Absencia bezpečnostného pásu bola široko diskutovaná v čase havárie princa Philipa v januári 2019 a dôvod, prečo ho nepoužívať je preto, že členovia kráľovskej rodiny musia mať možnosť opustiť auto v núdzových situáciách a to čo najrýchlejšie, a bezpečnostný pás upevnený cez ich telo by predlžil reakčný čas, či pri havárii znemožnil opustiť vozidlo. Výhoda nevlastniť zo zákona vodičský preukaz vzťahuje iba na panovníka, pretože všetci ostatní členovia kráľovskej rodiny musia pred získaním vodičského preukazu zložiť vodičský test.

Hoci kráľovná teda nemala povinnosť vlastniť vodičský preukaz zo zákona, to neznamená, že kráľovná nemá žiadne predchádzajúce skúsenosti za volantom.

Počas druhej svetovej vojny vtedajšia princezná Elizabeth dobrovoľne slúžila v ženskej zložke britskej armády, Pomocnej teritoriálnej službe. V tom čase sa vyučila za vodičku a mechaničku, vymieňala pneumatiky a opravovala ťažké vozidlá používané armádou. 

Land Rover oficiálne dodal prvé auto „State Review“ vyrobené na mieru na šesťmesačnú kráľovskú prehliadku Commonwealthu s trasou dlhou 71 000 kilometrov (44 000 míľ) v roku 1953. Vyznačovalo sa vyvýšenou pozorovacou plochou vzadu, aby mohli kráľovná a vojvoda z Edinburghu ľahko vidieť a pozdraviť jasajúce davy.

Maskoti

Ďalším príkladom jedinečného Land Roveru vyrobeného pre kráľovnú bolo auto z roku 1978. Auto disponovalo množstvom úprav, vrátane systému „semaforov“, ktorý používala kráľovná zozadu na to, aby vodičovi oznámila, že chce zastaviť, alebo pokračovať v ceste.

Land Rovery mala kráľovná v mimoriadnej obľube. Denník The Sunday Times uvádza, že ich údajne vlastnila asi 30. Pôvodný Land Rover (neskôr známy jednoducho ako Defender) bol údajne preferovaným modelom jej veličenstva, najmä Defender 110 z roku 2002 s dieselovým motorom TD5, zvýšeným odpružením a vyhrievanými sedadlami, ktorý sa často používal pri ich účastiach na poľovačkách alebo iných outdoorových aktivitách.

Ďalším vozidlom od tej istej spoločnosti, v ktorom bola zobrazená aj kráľovná, bol Range Rover, pričom na jednom z nich bol maskot na kapote zobrazujúci labradora, nesúceho v tlame bažanta.

Kráľovná aj kráľovská rodina majú zvláštnu posadnutosť týmto typom automobilových ozdôb. Hovorí sa im maskoti áut a celá rodina ich získava zo zlievarne v Anglicku s názvom Louis LeJeune. Kráľovná bola odfotografovaná s niekoľkými modelmi týchto maskotov, vrátane maskota Britannia na automobile RollsRoyce a Saint George zabíjajúceho draka na svojej Bentley State Limousine. Princ Charles má napríklad na jednom zo svojich vozidiel hráča póla. Maskoti áut nie sú však v Spojenom kráľovstve úplne legálni pre legislatívu o ochrane chodcov a pasažierov v prípade kolízie.

The Royals boli vždy fanúšikmi značky automobilov Rover a je to niečo, čo sa najpálčivejšie odrazilo po smrti vojvodu z Edinburghu.

Defender poslednej rozlúčky

Princ Philip Miloval Defender natoľko, že si objednal vlastný Defender 130 Gun Bus na ktorý ho sprevádzal na jeho loveckých akciách. Neskôr bol LR použitý dokonca aj na prevoz jeho rakvy, keď v roku 2021 zomrel. Filip absolvoval svoju poslednú cestu v Land Roveri vyrobenom na mieru, ktorý sám spolu-navrhol. Bolo to želanie vojvodu z Edinburghu, známeho ako vášnivého motoristického nadšenca, aby ho počas jeho pohrebu previezli vo vozidle Land Rover po areáli hradu Windsor. Podľa Mirror Online spolupracoval s tímom inžinierov na vytvorení špeciálne práve tohto upraveného vozidla.

Tradične sa na kráľovské pohreby používajú vozy ťahané koňmi, ale výrobca áut Jaguar Land Rover z Coventry dostal pre túto príležitosť výnimku po uvedení upraveného Land Rover Defender 130 Gun Bus do prevádzky v roku 2005. Bol dokonca vyrobený aj druhý model ako záložný pre prípad, že by sa jeden pokazil.

Komentátori popisovali, že automobil, ktorý bol vzdialený od uhladenej krásy Jaguaru E-type, na ktorom sa viezol princ Harry k oltáru, symbolizuje vášeň princa Philipa pre inžinierstvo a praktickosť – ale je to tiež vozidlo, ktoré patrí do rovnakej éry a má niečo z rovnakej aury ako odchádzajúci vojvoda.

Správy o jeho želaní sa objavili, keď kráľovná podpísala opatrenia na pohreb svojho milovaného manžela, ktorý sa vysielal naživo po celom svete do viac ako 100 krajín.

Používanie vozidiel značky Rover nebolo len záležitosťou Kráľovnej a jej manžela. Dokonca aj zosnulá kráľovná matka v 60. rokoch vlastnila špeciálne upravený Land Rover.

Vozidlá značky Rover sa nespájajú s kráľovskou rodinou len v tých príjemných momentoch. Land Rover bol súčasťou aj nehody vojvodu Philipa, ktorá mohla v januári 2019 ukončiť jeho život. Po náraze do iného auta a prevrátení jeho Rovera na bok, šokovaný vojvoda, ktorý utrpel len ľahké zranenia, sa dobrovoľne vzdal vodičského preukazu. Z auta mu pomohli svedkovia a bol pri vedomí, no veľmi šokovaný a otrasený.

Land Rover sa ukázal byť hitom aj u iných členov kráľovskej rodiny. Napríklad Diana, princezná z Walesu, sledovala Grand National z kapoty Land Roveru v roku 1982. Princ a princezná z Walesu mávali priaznivcom, keď ich viezli po pláži v Austrálii v roku 1988, zatiaľ čo Zara Phillips odhalila limitovanú edíciu Land Rover na Plese Britského Červeného kríža v roku 2007.

Ďalšími slávnymi majiteľmi Land Roveru Defender mimo kráľovskej rodiny boli aj Winston Churchill, Marilyn Monroe, Fidel Castro, Sean Connery a Paul McCartney. Výroba sa nakoniec zastavila v januári 2016, čo znamenalo koniec jednej ér.

Land Rover si za svoje dlhoročné služby, ale najmä za kvalitu a spoľahlivosť, vyslúžil aj Kráľovské záruky.

Spolu s Jaguarom je Land Rover jediným výrobcom automobilov, ktorý je držiteľom všetkých troch kráľovských záruk (The Royal Warrants)  od Jej Veličenstva kráľovnej, Jeho kráľovskej Výsosti vojvodu z Edinburghu a Jeho kráľovskej Výsosti princa z Walesu.

Royal Warrant of Appointment sa udeľuje ako znak uznania ľuďom alebo spoločnostiam, ktoré pravidelne dodávali tovar alebo služby HM The Queen, HRH vojvodovi z Edinburghu alebo HRH princovi z Walesu alebo ich domácnostiam. Monarcha rozhoduje o tom, kto môže udeliť Royal Warrants. Títo sú známi ako Grantori.

„Proud British“ a kráľovská auto flotila

„Proud British“ je bežnou charakteristikou značiek kráľovniných áut a jej rodiny, a okrem Bentley, Land Roverov a Range Roverov stajňa zahŕňala aj niekoľko modelov Rolls-Royce.

Za panovania kráľovnej došlo k posunu od Daimlerovej éry áut, ktoré používali panovníci pred ňou. Kráľovná a jej manžel vojvoda z Edinburghu, vlastnili niekoľko iterácií Phantoma od série IV až po sériu VI.

Medzi ďalšie osobné vozidlá používané kráľovnou patrili napríklad Jaguar X-Type Estate a Daimler V8 Super LWB, Rover P5B a Vauxhall Cresta Estate, Bentayga.

Princ Charles je okrem vozidiel značiek Rover fanúšikom najmä vozidiel Aston Martin. Prvé auto princa Charlesa bolo ale MGC GT, na ktorom jazdil pár rokov od januára 1968. MGC bolo vybavené drôtenými kolesami, vyhrievaným zadným oknom, elektrickou anténou a – vtedy novinkou – autotelefónom. V roku 1970 odišlo do Royal Mews vo Windsore a neskôr do Sandringhamu. Nahradil ho jeho prvý Aston Martin DB6 – MKII Volante, ktorý mu, vraví sa, kráľovná kúpila v roku 1970 k jeho 21. narodeninám. Neskôr v roku 2008 prerobil motor na bioetanol, ktorý pochádza z nepitného vína a srvátky, aby ukázal vôľu k ochrane planéty.

V 80. a 90. rokoch jazdil na vozidlách Vantage Volante a Virage Volante. Na miestne výlety do Londýna používa 2018 Jaguar I-Pace.

No a čo zvyšok kráľovskej rodiny? Sú rovnako verní britským „royal“ značkám? Ako kto a ako kedy.

Tak napríklad Princ Harry viezol Meghan Markle na ich svadobnú hostinu v elektrickom Jaguar E-Type Zero z roku 1968, EV konverzii, ktorú divízia spoločnosti Jaguar Classic ponúka na E-Type.

Princ William a Kate sa dostavili na udeľovanie cien Earthshot Prize Awards v ekologickom štýle, keď prišli v plne elektrickom Audi RS e-tron GT, ktoré jazdí bez emisií oxidu uhličitého.

Vo voľnom čase pri plnení si tých bežných povinností sú ale aj oni verní priestranným a menej ekologickým automobilom – najmä značke Range Rover, no vo svojom vozovom parku majú aj veľké SUV od Audi.

Aj princ George zobrazený, ako sedí na kapote Land Roveru Defender na oficiálnej fotografii pri príležitosti svojich ôsmych narodenín.

Výber vozidla bol vnímaný ako pocta jeho prastarému otcovi princovi Philipovi.

Rovnako sú verní značke Rover (a Audi) aj zvyšní členovia kráľovskej rodiny, Meghan a Harry, či Prince Edward a Sofia.

Mení sa teda smrťou kráľovnej niečo vo vzťahu k ich automobilovej flotile a zároveň ich „kráľovskej prezentácii“?
Asi nie. Jediné, čo zanikne, je Royal Warranty udelené kráľovnou, ktorého sa značky budú musieť vzdať do dvoch rokov, no spojenie a vzťah kráľovskej rodiny s „proud“ British značkami je veľmi hlboký a dlhodobý, a s najväčšou pravdepodobnosťou pretrvá aj po smrti kráľovnej.

Range Rover, Rolls Royce a Bentley stále ostanú primárnymi značkami používanými kráľovskou rodinou minimálne na oficiálnych podujatiach, a to im ešte dlho bude dávať punc exkluzivity, akému sa dostáva len málo značkám v kategórii.


Pravdou ale je, že s uvoľnením životného štýlu rodín Williama a Harryho, ich snahou byť popri plnení si kráľovských povinností, zároveň aj normálnymi ľuďmi, otvára priestor aj ďalším automobilovým značkám, stať sa prirodzenou súčasťou ich kráľovských životov.

Zdroje:

Queen Elizabeth II’s car collection featured a 10-mil-pound Bentley, many Land Rovers and Range Rovers – paultan.org

Here’s Why the Queen Has a Labrador Mascot on the Hood of Her Range Rover – autoevolution

British Royals Get the New Range Rover Before the Rest of Us (newsweek.com)

Royal cars: Kate Middleton’s school run motor, Meghan Markle’s wheels, more | HELLO! (hellomagazine.com)

O autorovi

Vladimír Behún

Po absolvovaní Ekonomickej univerzity v Bratislave pracoval ako account v agentúrach Jandl a OMD Slovakia a od roku 2008 ako managing director v PHD Media. Od roku 2016 pracuje v našej agentúre, kde sa stará o spoločnosť Unilever.