Udržateľnosť je téma, o ktorej sa dnes veľa hovorí. Držať s ňou krok a dodržiavať všetky jej pravidlá nie je jednoduché, napriek tomu ju bez problémov môžete preniesť aj do svojho každodenného života. Nie je to nič zložité. Váš mobilný telefón s tými správnymi aplikáciami vám s tým pomôže. Pomôžete planéte, zanecháte stále nižšiu uhlíkovú stopu a ako bonus aj ušetríte.

Predávajte a kupujte oblečenie, obuv a doplnky cez Vinted

Vinted pochádza z Litvy. V súčasnosti funguje na 15 trhoch. Je to platforma, na ktorej nájdete množstvo štýlových kúskov z druhej ruky. Môžete ich predávať, ale aj kupovať. Aplikáciu si stiahnite úplne zdarma. Odfoťte a popíšte, čo chcete predať. Nezabudnite si určiť cenu. Nahrajte inzerát a čakajte. Predaný kúsok zabaľte, vytlačte adresný štítok a pošlite. Všetko čo zarobíte, je vaše. Vinted žiadne poplatky z predajnej ceny nesťahuje. Peniaze na účet dostanete, keď kupujúci potvrdí, že predaj a všetko s ním spojené prebehlo úplne v poriadku.

Predávajúci vám ochotne poskytne všetky informácie o tovare, ktorý kupujete. Okrem oblečenia tu môžete nakupovať a predávať aj spotrebnú elektroniku, ale aj doplnky pre domácnosť a zvieratá. Kliknite na správnu kategóriu a kupujte všetko, čo potrebujete.

Vedeli ste, že až 10 % celosvetových emisií uhlíka vzniká pri výrobe oblečenia a obuvi? Je to viac, ako spolu vyprodukujú medzinárodné lety a námorná doprava dokopy. Hlavnou úlohou Vinted je zvýšiť udržateľnosť predovšetkým v módnom priemysle.

Stránka Vinted

Bikesharing už aj vo vašom meste

Systém požičiavania verejných bicyklov „bikesharing“ nie´je žiadnou novinkou. Nájdete ho vo všetkých väčších a postupne aj menších mestách na Slovensku. Stiahnite si správnu aplikáciu, prihláste sa a krásy slovenských miest spoznávajte zo sedadla bicykla. Spustite aplikáciu a vyhľadajte bicykel, ktorý je k vám najbližšie. QR kód z bicykla naskenujte do telefónu a bicykel sa vám automaticky odomkne. Odvezte sa kde potrebujete a nezabudnite ho zamknúť. Inak sa bicykel a najmä váš kredit nedozvie, že ho už nepotrebujete. Každá firma, ktorá bicykle prevádzkuje, môže mať vlastné pravidlá. Zoznámte sa s nimi skôr, ako si aplikáciu v danom mieste stiahnete. Na bicykli sa dostanete aj tam, kde vás s autom nepustia. Urobte niečo pre svoje zdravie, nestrácajte nervy v zápche a pomôžte znížiť znečistenie ovzdušia.

Čo je verejný bicykel? (Wikipedia), bikesharing v Bratislave

Repasované a cenovo dostupné iPhony so Swappie

Najnovší telefón na trhu mať naozaj nepotrebujete. Úprimne. Koľko funkcií, ktoré telefón ponúka skutočne využívate? Po aktualizácii váš mobil získa stále nové funkcie. Výmena mobilných telefónov, notebookov a tabletov vytvára technologický odpad a jeho množstvo rýchlo rastie. Našťastie sa objavuje stále viac spoločností, ktoré ponúkajú repasované notebooky, smartfóny a tablety. Profesionálnym procesom repasovania iPhonov sa zaoberá aj firma Swappie. Každému iPhonu venujú osobitnú pozornosť, aby repasovaný iPhone fungoval ako nový. Ochrana prírody, komplexná záruka a bezkonkurenčná cena vás určite presvedčí. Zmeňte postoj k používaniu elektroniky a odpadu bude vo svete oveľa menej.

Stránka Swappie

So Stocard máte všetky vernostné karty vo svojom telefóne

Klubovú kartu či kartu výhod vám dnes ponúkne každý obchod. Ani sa nenazdáte a v peňaženke sa vám ocitne pomaly viac kartičiek ako peňazí. S aplikáciou Stocard budete mať všetky vernostné karty prehľadne uložené vo svojom mobile a peňaženka bude hneď ľahšia. Aplikáciu si stiahnete úplne zdarma. Je optimalizovaná aj pre slovenských verných zákazníkov. Je v nej prednastavených viac ako 1800 kariet. Vyberte si kartu obchodu, ktorú chcete pridať. Naskenujte čiarový kód z kartičky a karta sa automaticky zaradí do vašej osobnej databázy. V aplikácii ju otvoríte vždy, keď ju v obchode budete chcieť načítať.

V aplikácii nájdete aj aktuálne letáky vybraných obchodov. So Stocard vždy presne viete, kde a čo nakúpite výhodnejšie. Papierové letáky sú už minulosťou.

Článok o Stocard

Vymeňte staré knihy za nové príbehy cez Knihovrátok

Zaberajú vám v knižnici miesto knihy, ktoré ste prečítali a ste si istí, že sa k nim už nevrátite? Stiahnite si aplikáciu Knihovrátok od Martinusu. Prihláste sa do nej rovnakými údajmi, ako do účtu, ktorý už martinuse určite máte. Kliknite na pridať knihu. Načítajte čiarový kód s ISBN a hneď sa dozviete, či je o knihu záujem. Knihy, ktoré vám v knižnici zaberajú miesto, niekto iný možno zháňa. Pravdivo posúďte stav knihy, ktorú chcete predať. Poškodené knihy sa nevykupujú. Mierne opotrebovaná kniha môže mať obitý roh, škrabance, zažltnuté strany, či poškodený prebal. Cena za knihu bude v tomto prípade nižšia, ako keď dodáte knihu v bezchybnom stave. Vytvorte zoznam kníh, ktoré chcete predať a odošlite ho. Knihy prineste do Martinusu, ktorý máte najbližšie alebo pošlite poštou, či cez Packetu na náklady kníhkupectva. Hneď, ako vám knihy skontrolujú, dostanete elektronickú poukážku na nákup ďalších kníh.

Vyhnite sa foteniu, pracnému nahadzovaniu inzerátov a únavnému dohadovaniu sa so záujemcami. Peniaze za knihu dostanete skôr, ako sa predá. Martinus vám ich pošle do niekoľkých dní vo forme poukážok, aby ste ich mohli hneď investovať do nových príbehov.

Dnes sa kniha možno nevykupuje, ale zajtra môže byť všetko inak. Zverte knihu Strážnej sove a ponúknite ju vtedy, keď o ňu v kníhkupectve prejavia záujem.

Stránka Knihovrátok

O autorovi

Marcela Korytárová

Marcela plánuje a nakupuje v agentúre kampane pre rádio, printy a OOH – NON TV offline médiá.