Internet je už v dnešnej dobre súčasťou každodenného života väčšiny z nás. Hľadanie informácií, zábava, práca, komunikácia s okolitým svetom, či iné. Nie je žiadnou novinkou, že svoje uplatnenie vo virtuálnom svete si našli aj rôzni podvodníci a hackeri. Čím viac ich je, tým je ťažšie ochrániť sa pred nimi. Vždy sa nájde spôsob, ako niekoho oklamať alebo sa človeku dostať k citlivým a osobným infomáciam, ktoré vedú k ich zneužitiu.

Kráľom sú sociálne siete

Najvyužívanejšia forma komunikácie je tou najnebezpečnejšou. Stačí len malá nepozornosť, či príliš veľká dôvera a človek ani nevie, ako sa stane obeťou podvodníka. Keďže žijeme v dobe, kedy sa bezpečnostné systémy neustále zdokonaľujú vždy hľadajú nové spôsoby, ako sa dostať k peniazom a nedá sa poprieť, že sú mimoriadne kreatívny.

Existuje niekoľko spôsobov, ktoré sú využívané veľmi často. Určite ste už niekedy dostali podozrivú správu s odkazom a výzvou na kliknutie. Snažili sa vás nalákať na cennú výhru telefónu či auta alebo sa na odkaze nachádza niečo, čo by malo byť pre vás lákadlom. Stačí jedno kliknutie a podvodná stránka môže okamžite disponovať vašimi údajmi, prípadne vás vyzve k zadaniu osobných údajov, aby vám mohli falošnú výhru zaslať, čo sa nikdy nestane. Toto je jeden z najvyužívanejších spôsobov podvodu.

Na sociálnych sieťach tiež môžete nájsť inzeráty na predaj rôznych vecí cez oblečenie, doplnky do domácnosti či autá. Opäť vám „predávajúci“ pošle odkaz na zaplatenie, vypýta si citlivé informácie ale tovar vám nikdy nedoručí a dopátrať sa k podvodníkovi je častokrát nemožné, pretože to môžu byť aj osoby z iných krajín, čo jednoducho spoznáte zlou gramatikou alebo nezmyselnými vetami.

Veľké peniaze ľahko a rýchlo? Ruku na srdce, kto by povedal nie? Kryptomeny si na internete tiež  našli svoje miesto a podvodníci to využili naplno. Ľudia pošlú nemalé peniaze fiktívnemu obchodníkovi a očakávali veľké zisky, ktoré nikdy nedostanú. Ak vás lákajú investície, určite vyhľadajte kvalifikovaného odborníka alebo si problematiku podrobne naštudujte.

Láska cez internet. Konkrétne táto láska má veľmi ďaleko od romantiky, aj keď to zo začiatku môže tak vyzerať. Podvodník sa snaží so svojou obeťou zblížiť, či vyvolať v nej lásku. Čím silnejší cit, tým väčší podvodníkov úspech. Zo začiatku vyzerá všetko ako dokonalá rozprávka, no časom nastane nejaký problém. Podvodník požiada svoju obeť o pomoc, samozrejme finančnú. Títo ľudia dokážu zahrať najpresvedčivejšie divadlo, aké ste kedy videli a nie je zriedkavosťou, že im množstvo ľudí naletí.

Phishing

Phishing je „pokus o podvodné získanie citlivých informácií, ako sú heslá a podrobnosti o kreditných kartách, maskovaním sa za dôveryhodnú osobu alebo obchod pri elektronickej komunikácii“

Existuje viacero spôsobov lovenia hesiel. Najčastejšie však phishing prebieha tak, že podvodník sa pomocou podvodného emailu alebo instant messagingu, SMS (smishing) alebo inej komunikácie napríklad na sociálnej sieti, weboch alebo v internetových reklamách snaží nasmerovať používateľa na stránku, ktorú pripravil práve na tento podvodný účel.

Ako sa chrániť?

Neexistuje presný návod, ako sa nenechať oklamať, pretože podvodníci využívajú stále iné, nové metódy. V dnešnej dobe je dokonca možné aj nabúrať účet osoby, ktorú veľmi dobre poznáte. Dôležité je nikdy preverovať si stránky, cez ktoré nakupujte, preverovať si kam zadávate svoje osobné údaje, nikdy neposielať cudzím ľudom peniaze a niklikať na podozrivé odkazy aj v prípade, že prišli od vám blízkej osoby. Varovným signálom je vždy zlá slovenčina, stránka na sociálnych sieťach založená pred pár dňami, e-shop bez kontaktných údajov a nezabudnite, že žiadna banka od vás nikdy nechce zaslať prístupové údaje ani neposiela linky na overenie identity. 

Zdroje:

Shutterstock.com

Techbox.com

O autorovi

Dominika Paučová

Dominika študovala na Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, odbor masmediálna komunikácia. Počas štúdia sa venovala organizácií eventov, práci v rádiu a marketingu. Dnes pracuje na oddelení Client Leadership. Voľný čas si vypĺňa pečením, cestovaním a po rokoch by sa rada vrátila k tancu.