Apple Watch už nosím skoro tri mesiace a chcem zreferovať o tom, čo mi priniesli do života.

Kúpil som si model 7 veľkosti 45, ktorý je v podstate identický s posledným modelom 8 a dá sa zohnať za veľmi zaujímavú cenu. Ten už má stály režim displeja – že už nezhasne, len sa stlmí a tiež poteší rýchlonabíjanie.

Prvé dojmy

Do rodiny Apple sa hodinky samozrejme zaradia bez problémov a okamžite sa začnú „rozprávať“ so všetkými zariadeniami. Bohužiaľ, aj s vami. Čiže prvé kroky boli – povypínať otravné hlášky.

Notifikácie obmedzujem na minumum. Telefón a hodinky sú v tichom režime, vibruje to len pri hovoroch, SMSkách a správach  Viberu (komunikačný kanál s priateľkou). Všetko ostatné počká.

Všetky nastavenia pohodlne robíme cez aplikáciu v mobile.

Nastavenia

Dôležitou zložkou nastavení je výber ciferníka. Ja som si zvolil Infograf, kde sa toho zmestí najviac, vyzerá dobre má aj veľa farebných možností.

Čiže v rohoch mám stav batérie, vonkajšiu teplotu, časovače a dátum. Elementy vnútri ciferníka sa nazývajú rozkošne „komplikácie“, ale mne život zjednodušujú. Teda dosah končeka prsta teda mám kalkulačku a aplikáciu Bear na hlasové poznámky s prepisom do textu. Vidím aktuálnu tepovú frekvenciu a dole čas v digitálnom formáte.

Ku všetkým aplikáciám sa dostanete po stlačení korunky. Skupinka sa dá posúvať, ja som si tie častejšie používané upratal do stredu, aby som sa nemusel posúvať.

No a ešte jedna možnosť, ako sa rýchlo dostať k aplikáciám, je dock, ktorý sa vyvolá po stlačení bočného tlačidla. Prechádza sa posúvaním prsta alebo otáčaním korunky.

Čo je pre mňa návykové?

To len v bodoch:

 • telefonovanie cez hodinky (už ste skúšali prijať hovor na smartfóne s vlhkými rukami, napríklad pri umývaní riadu? Apple Watch je kvalitné hands free zariadenie)
 • Nájsť iPhone (jednoducho, ťuknem na ikonu, telefón vydá zvuk aj keď je v tichom móde)
 • časovače s predvolenými časmi
 • tréningová aplikácia, ktorá funguje a obsahuje dostatočné množstvo rôznych športov a aktivít
 • Diaľkové ovládanie fotografovania cez iPhone. Toto je nesmierna vychytávka, lebo na displeji aj vidíte, čo fotíte, takže keď robíte selfie zo statívu, tak môžete použiť kvalitný zadný fotoaparát a dá sa využiť aj trojsekundové oneskorenie (aby ste spustili  ruku s hodinkami).
 • platba Apple pay, aplikácia Stocard na vernostné karty
 • ovládanie inteligentného osvetlenia a zásuviek
 • EKG a oxymeter vždy k dispozícii
 • kalkulačka, shazam, poznámky „speech to text“, overovacia aplikácia Authy (generuje kód pri dvojstupňovom overovaní) vždy poruke
 • kvalitný monitoring spánku
 • možnosť bleskurýchlej výmeny náramku (keď vás jeden omrzí, dáte si iný)

A napokon: Pre mňa je zo zdravotných dôvodov dôležité mať čo najlepší prehľad o srdci – kontrola tepovej frekvencie je výborná a Apple Watch majú aj monitoring fibrilácií. Je inak zaujímavé sledovať, ako sa fitness hodinky menia na zariadenia pre ľudí po 50ke, ktorí si už potrebujú monitorovať zdravotné dáta.

Čo by mohlo byť inak?

Apple Watch sú malé a ľahké, čo samozrejme ovplyvňuje výdrž baterky. Treba dobíjať aspoň raz za deň. Našťastie pribalenou rýchlonabíjačkou je to naozaj bleskovka (iba modely 7 a 8).

Pri tréningovej aplikácii máte minimálnu možnosť ovplyvniť, aké údaje chcete vidieť na displeji.

Je nepochopiteľné, že v Apple nevytvorili aplikáciu Poznámky aj pre Apple Watch, kde by sa poznámka zdieľala do celého ekosystému a treba používať aplikácie tretích strán. Viď zmienený Bear.

Chcel by som viac ciferníkov, do ktorých by sa zmestilo viac informácií. Úprimne povedané, väčšina je nepoužiteľných.

Apple Watch nemerajú krvný tlak aj keď vieme, že sa na tom pracuje. Možno ďalší model. A keď vyvinú neinvazívne meranie glukózy (všetko tomu naznačuje) to bude absolútny zlom, zachraňujúci životy. Uvidíme.

Skúsenosti ukazujú, že povrch je dosť zraniteľný, tak ostáva buď si dávať pozor alebo používať nepekný ochranný kryt. Riešenie na oudoorové aktivity je možno kúpiť si masívny ochranný obal aj s remienkom, do ktorého sa hodinky jednoducho zavrú, sú chránené a dostanú štýl „G Shock“.

Funkčnosť bez iPhone

Ak nie je v blízkosti telefón, môžete pripojiť apple watch na wi-fi. Ak nie je ani wi-fi, stále môžete robiť veľa vecí, monitorovať tréning, k dispozícii sú kardiofunkcie, môžete počúvať hudbu z interného úložiska hodiniek atď.  Viac info tu.

Hodinky sú zaistené kódom, ktorý vždy vyťukáte, keď ich dáte dolu z ruky. To preto, aby sa nedostali vaše osobné dáta do nepovolaných rúk.  

Záver

Mám kompletný ekosystém Apple, ale s hodinkami som váhal, beztak mám stále v ruke telefón. Rozhodol som sa pre ne až keď mi začali vypovedávať moje predchádzajúce GPS hodinky. Apple Watch ma príjemne prekvapili a stali sa nenahraditeľnou súčasťou môjho života. Samozrejme, treba si ich skrotiť, aby sa doň nemiešali. Ich spolupráca s ostatnými zariadeniami je skvelá. Napríklad – nenechajú človeka ďobkať do miniklávesnice ak treba (v app store napríklad), ale prepojenú klávesnicu ponúkne iPhone.

Pozri aj:

Článok o slúchadlách Airpods Pro

Článok o inteligentnom reproduktore Homepod Mini

Autor je spolupracovník Mindshare a redaktor časopisu .týždeň.

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.