Veľkou témou sociálnych sietí bolo včera slovenské uvedenie služby Spotify, ktorá ponúka na počúvanie cez internet (stream) alebo stiahnutie do mobilného zariadenia vyše 20-miliónov skladieb. Spotify, by bola u nás veľká, veľmi veľká vec. Keby sa však medzičasom u nás neusadil Deezer, ktorý v podstate ponúka to isté. (Článok o Deezeri nájdete tu a ešte jeden tu.) Ale Švéd Spotify je v mnohom zaujímavý a v niečom určite aj zaujímavejší ako Francúz Deezer.
Tento článok nemá ambíciu byť podrobným sprievodcom po službe, pretože to pri ani nie 24-hodinovom používaní nie je možné. Dal som však hlavu dokopy s mojimi facebookovými priateľmi a tu je výsledok:
Hlavne aplikácia
Po prihlásení sa na stránke www.spotify.com sa vám automaticky stiahne aplikácia. Táto služba má webové rozhranie, ale hlavný dôraz je na aplikácii. Mne je sympatická a navyše sa vie zmeniť na centrum domáceho počúvania – prečíta aj skladby z knižnice Windows, iTunes (na ten sa trochu podobá) a aj stiahnuté súbory.
Aplikácia hneď po štarte ponúkne rádiostanice v rôznych štýloch, ktoré neskôr nájdeme v položke Radio (len treba vyskrolovať dole). Vlastné stanice vytvoríme z obľúbených interpretov – stream nám vyberá hudbu, ktorú považuje za podobnú.
Mobilná aplikácia je určená pre bežné platformy.
Free style vs. Premium
Ak nechcete sa Spotify platiť, môžete ho používať ako stream obmedzene a to aj na mobilných zariadeniach. Neumožňuje však offline prehrávanie (teda, že si súbory stiahneme do smartfónu a tabletu a odtiaľ ich už počúvame bez potreby byť na internete). Pri verzii zadarmo si vypočujeme aj reklamy, ako často, to vám v tejto chvíli neviem povedať. Totiž, hneď som si aktivoval 30-dennú verziu Premium zadarmo.
Porovnajme s Deezerom, ktorý vo free verzii ponúka dve hodiny hudby mesačne na desktope a vôbec nepodporuje mobilné zariadenia (ak nerátame 30-sekundové ukážky)
A ešte jednou vecou sa Spotify závažne líši od Deezeru: Pri verzii Premium je možnosť nastaviť si streaming vo vysokej kvalite (vyžaduje rýchle internetové pripojenie) a prehrávanie bez pauzy. V offline verzii si môžeme vybrať kvalitu súborov až po najvyšší bitrate – 320 kbps. Nič z tohto Deezer neponúka.
Tu je podrobné porovnanie free a Premium verzie pre Spotify.
Práca offline a online
Používatelia Deezeru sa sťažujú na komplikovanosť práce s offline súbormi v Spotify a naozaj: Ak chceme počúvať stiahnuté súbory, musíme dať najskôr album do playlistu (to môžeme aj v počítači), pričom vytvoríme nový playlist. Potom v mobile prepneme prepínač na offline a synchronizujeme. V tomto je deezerovská aplikácia jednoduchšia, ale, ako sme už spomínali, nemá možnosť sťahovať súbory vo vysokej kvalite. Treba podotknúť, že pesničky sa dajú stiahnuť aj do počítača (praktické, keď ideme povedzme na chalupu s notebookom).
V online prehrávaní žiadne podstatné rozdiely v práci s pesničkami/albumami nezaznamenávame, v budúcnosti určite pripravíme porovnávací test kvality streamu na kvalitnej aparatúre. V Spotify sa odporúča pre kvalitnejší zvuk vypnúť limitér, ktorý normalizuje všetky tracky na rovnakú úroveň. Ak počúvate celé albumy, je navyše úplne zbytočný.
Tu by mala padnúť aj dôležitá informácia o cene oboch Premium služieb: Deezer stojí 6,99 eura mesačne. Spotify ho podliezol a dal pre Slovensko nižšiu cenu ako vo svete, 6 eur. To je možno pre mnohých zanedbateľný rozdiel, ale z psychologického hľadisko to vymysleli dobre: 7 je bližšie k 10, kým 6 je bližšie k 5.
K tomu treba pridať aj akýsi wow efekt, ktorý Spotify má. Napríklad ja som si Deezer platil tri mesiace kým som zistil, že vlastne si tých sedem eur neodpočúvam. Spotify ma intenzívne namotáva, aby som si dal po mesiaci testovania trvalý príkaz a išiel do toho. A asi sa namotať dám.
Archív
Deezer deklaruje 30-miliónov skladieb, kým Spotify „viac ako 20-miliónov“. To sa za jeden deň naozaj otestovať nedá, ale kamarát Ižďo našiel na Spotify staré albumy Walkabouts (na Deezeri nie), skúšal som chytáky v podobe rôznych polozabudnutých kapiel zo 60. rokov (Blossom Toes) zvládli oba na jednotku, Deža Ursinyho zasa pozná iba Deezer. Tu zrejme žiaden relevantný test nie je možný a ostaneme pri tom, že niečo skrátka je v jednom a niečo v druhom a určite niečo ani v jednom.
Čo sa týka profilov kapiel, obe služby ich ťahajú z Allmusic (neviem, či všetky, ale tie, čo so porovnával, ano).
Sociálnosť
Samozrejme, obe služby majú sociálne ambície, aby sa šírili sieťami v známej marketingovej sľučke – perpetuu mobile, kde každý používateľ urobí ďalších používateľov. Deezer pracuje s „followermi“ v štýle Twitter – a to, zdá sa, dosť chaoticky a netransparentne, raz dokonca kamarátovi prišiel oznam, že followuje sám seba (fakt, nežartujem, dal screenshot). Pri Spotify si môžeme vyberať koho aktivity budeme sledovať a či vôbec budem viditeľný na facebooku. To sa mi zdá celkom šikovné, veď nemusí celý facebook vidieť, že počúvam Miley Cyrus (toto už žartujem).
Aha, a ešte jedna vec, Spotify v mobile nahradí prehrávač, so všetkou funkcionalitou ako pauzovanie tlačidlom na slúchadle a podobne.
V každom prípade, služby tohto typu, sú skvelým spôsobom naučiť ľudí platiť za duševné vlastníctvo. Piráti budú vždy, ale 6-7 eur mesačne nie je pre väčšinu ľudí suma, ktorú by nadali za to, že môžu počúvať svoju obľúbenú hudbu kdekoľvek a legálne.
No zatiaľ toľko. Budeme radi, keď do diskusie napíšete podnety, dojmy, a my ich potom použijeme v ďalšom článku.
Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia
Marián, ešte jedna drobnosť, ktorú som dnes objavil – Spotify nemá možnosť prehrávania jednej skladby dookola. Iba shuffle a opakovanie celého playlistu. V mobilnej apke som aj tieto možnosti musel chvíľu hľadať. Takže aj v tomto drobnom porovnaní Deezer – Spotify 1:0.
Ináč, táto informácia je podľa mňa nesprávna: "Aha, a ešte jedna vec, Spotify v mobile nahradí prehrávač, so všetkou funkcionalitou ako pauzovanie tlačidlom na slúchadle a podobne." Toto robí predsa aj Deezer, nie?
samozrejme, ze opakovanie jednej skadby v SPOTIFY ide, staci 2x kliknut na tlacitko opakovania
Vdaka za pripomienku
Robí? Opravíme :)
Spotify má v pouke Deža Ursinyho
Mám Spotify…úžasná vec..teraz som prešiel do Premium. Ešte ani neviem robiť so všetkými funkciami a som unesený. Používam to vo všetkých zariadeniach, ktoré mám.