Zredigoval som tisíce textov a stretávam sa s tým stále: S chybami diakritiky a formátovania. Lezú mi na nervy viac, ako gramatické chyby, lebo ich je spravidla v texte veľa a opravovať ich je väčšia „piplačka“.
Čistý text!
Ak posielate text v textovom editore na ďalšie spracovanie, Nikdy ho neformátujte. Použite najobyčajnejší font, ktorý vám Word ponúkne (Calibri, Courier, Times New Roman). Neodsadzujte začiatok odstavca tabelátorom!
Úplne hrozné je posielať text, s ktorým sa má ešte niečo robiť, v PDF. Ten sa často takmer nedá korektne skopírovať. Ak chcete poslať peknú tlačovú správu alebo pozvánku, jasné, pošlite ju aj v PDFku, ale keď rátate s tým, že sa s textom ešte bude pracovať, pridajte aj obyčajný wordovský dokument. Prípadné obrázky pokojne vložte do wordu ak majú nejaké určené umiestnenie v texte, ale pošlite ich aj ako samostatné prílohy. Stáva sa, že word znižuje kvalitu a editorovi pridávate prácu, lebo ich musí z wordu sejvovať „von“.
Úvodzovky
Na Slovensku používame iné úvodzovky ako v anglosaských krajinách. Spodné majú tvar deviatok a horné šestiek.
„Toto čo práve čítate je ukážka správnych úvodzoviek.“
Ak píšete vo Worde a máte nastavenú slovenčinu, takéto úvodzovky vám naskočia samé. Keď však píšete v niektorých alternatívnych textových ediotoroch, v poznámkových aplikáciách a podobne, alebo priamo do webových aplikácií, pravdepodobne nabehnú “anglické úvodzovky aké sú tu” – všimnite si, obe sú hore, prvé sú „šestkové“ a druhé „deviatkové“. Ak si pripravujeme nejaké rešerše, poznámky atď. mimo Wordu, je to potom otravné opravovať.
Čo s tým? Píšem na meku a život mi zmenili dve jednoduché skratky: Option (Alt)+Shift a N (spodné úvodzovky) a Option (Alt)+Shift a H (horné úvodzovky). Mnemotechnicky som si to zapamätal že N ako nízko a H ako hore.
Čo na PC? Zagoogloval som a na stránke Písanie hravo som našiel klávesové príkazy. Spodné – Alt + 0132 a vrchné – Alt + 0147. Vyzerá to hrozivo, ale to sa dá naučiť rýchlo, na začiatok si urobte ťahák.
Inak mal som aj rukopis, kde autor písal spodné úvodzovky ako dve čiarky a horné ako dva dĺžne. Mňamka.
Tu jedna poznámka: V angličtine sa označujú úvodzovkami aj názvy diel, u nás sa to neodporúča, a názov diela odlíšime kurzívou.
Jednoduché úvodzovky
Tie sa tak často nepoužívajú, ale napríklad ak máte citát, ktorý obsahuje vnorený citát, tak ten označíme jednoduchými. Píšeme ich takto:
Mac: spodná úvodzovka je obyčajná čiarka, vrchná úvodzovka je Option (Alt) a klávesa, kde je !, § a tá úvodzovka.
PC: Spodná – Alt + 0130. Vrchná – Alt + 0145
Pozor na apostrof
Apostrof má tvar deviatky a nikdy nepoužívame namiesto neho samostatný dĺžeň ani jednoduchú úvodzovku. Prečo je to také dôležité, keď si to možno ani nikto nevšimne? Kvôli internetovému vyhľadávaniu. A samozrejme preto, lebo je to tak správne.
Čiže, apostrof sa píše v Mac OS ako Option + J (toto nie je na klávese, tak si to J musíte zapamätať, fakt neviem, prečo práve J). PC – Alt + 0146.
Nákazlivé choroby
Možno sa vám bude zdať smiešne, čo teraz napíšem, ale naozaj sa to jeden čas rozšírilo ako mor. Bodkou končí veta a pred bodkou nikdy nie je medzera a podobne je to s čiarkou, otáznikom, výkričníkom a troma bodkami. Neviem, kto to ľuďom povedal, že sa pred týmito znamienkami píše medzera. Rovnako sa NEPÍŠE medzera po prvej zátvorke ani pred poslednou. Takže
( nie takto ) ,
(ale takto).
Aby to nebolo také ľahké, pred znakom % sa medzera píše vždy.
Taktiež aj pred znakom eura (€). Ten sa píše na PC jednoducho ako Ctrl + Alt + e. V tomto prípade to máme mekisti ťažšie, lebo si musíme zapamätať skratku Alt (Option) + R. Mnemotechnicky asi euRo.
Pomlčka a spojovník
Rovnako treba rozlišovať spojovník (ako v slove horko-ťažko, či nemastný-neslaný) a pomlčku – to je táto dlhá, okolo ktorej sú medzery. Na meku sa oboje píšu s klávesom, kde je pomlčka, spojovník aj podčiarnik: spojovník normálne, pomlčka s Option (Alt). PC nám ponúka ďalší pekný kód pre pomlčku: Alt+0151. Toto už bude veľký ťahák.
Majitelia apple majú pri špeciálnych diakritických znakoch ešte jednu výhodu: Keď sa chvíľu podrží patričné písmeno (napríklad a), ponúkne to všetky možné svetové varianty. V prípade písmena a Takto:
Potom už môžeme len myšou alebo stlačením priradeného čísla vybrať, čo chceme. Žiaľ, úvodzoviek sa to práve netýka.