K dobrým a dôležitým veciam niekedy vedie dlhoročná cieľavedomá snaha a inokedy sa „stanú“ náhodou. Facebooková Susedská burza – blšia skupina je ten druhý prípad. Sieť, ktorá robí stovkám ľudí život zábavnejším a hodnotnejším, má v čase písania tohto blogu po dvoch mesiacoch od vzniku vyše 1600 členov a noví denne pribúdajú.
Je predovšetkým dôkazom, že komunikácia v sociálnych sieťach môže byť veľmi zmysluplná. Hovorí však veľa aj o reálnom svete.
Pár zbytočných vecí
Začalo to veľkým upratovaním. No, také veľké zasa nebolo, ale vynieslo na svetlo božie pár plne funkčných vecí, ktoré som však zúfalo nepotreboval a bolo mi to ľúto vyhodiť. Boli časy, keď by som ich vyniesol v škatuli ku kontajnerom. Ale načo bude bezdomovcovi vreckový statív na foťák (mám dvojmo), USB nabíjačka na baterky, firewire kábel na PC a podobné veci?
Založiť facebookový blšák je v podstate veľmi jednoduchá myšlienka a bola na svete hneď. Trochu dlhšie trvalo vymyslieť, či má mať formu fan stránky alebo otvorenej skupiny. Voľba padla jednoznačne na skupinu, lebo je demokratickejšia a prehľadnejšia ako fan stránka, každému umožňuje upload dokumentov a podobne. Zároveň má lepšiu notifikáciu. Skrátka, formát facebookovej skupiny je úplne ideálny práve na takéto komunity.
O čo ide
Myslím, že za úspechom Blšej skupiny stojí jej myšlienka, ktorá sa dá stručne vyjadriť ako „žiaden kšeft“. Názov skupiny je precízne vymyslený a hovorí o dvoch veciach: o susedskosti, t.j. o dobrých vzťahoch, a o blšom trhu. Etalónom sú garážové burzy, kde sa rozdávajú, vymieňajú alebo za symbolický peniaz predávajú veci, ktoré tým pádom dostanú nový život – v pravej susedskej atmosfére.
Zároveň je to však plnohodnotný blšák, vzrušujúci lov. Tvar „blšia skupina“ vymyslela niektorá z členiek, už neviem ktorá. Vďaka.
Pravidlá
Veľmi skoro sa ukázalo, že to bez pravidiel nejde. Tie vznikali zdola, podľa potreby. Napríklad niekto začal rozbíjať debatu k transakcii kvázivtipnými poznámkami, až ju úplne rozbil a už vôbec nikto nevedel, koľko tá vec vlastne stojí a komu náleží. Tak vniklo pravidlo o nespamovaní debaty.
Alebo zákaz uverejňovania vtipných inzerátov (predám mäkčeň na ň lebo som z Trnavy). To nie je nedostatok zmyslu pre humor, ale praktická stránka veci: chceme len platné ponuky, aby sa v nich dalo aj spätne jednoducho hrabať.
Alebo linkovanie inzerátov z Bazoša: Bazoš je komerčný subjekt a nemáme dôvod pomáhať mu. Navyše očakávame, že ak niekto inzeruje rovnakú vec tu aj na Bazoši, u nás bude cena susedskejšia alebo predávajúci dá nejaké špeciálne bonusy.
Kšeftári a obchodníci
Veľmi vážnym problémom sú množitelia psov, ktorí sa snažili infiltrovať do skupiny. Vyriešili sme to pravidlom, že predaj živých zvierat je zakázaný.
Zakázaný je aj predaj hand-made výrobkov či služieb, čo ako sympatických: Burza je predovšetkým sekáč a nie sme ani Sashe.sk ani zlaté stránky ani Zľava dňa. Ale, naopak, ak sa niekto pýta na čokoľvek (najlepší remeselník, kde sa dajú kúpiť dobré čerstvé ryby alebo domáce ovocie alebo hoci materiál na handmade veci), každý mu rád pomôže. Skrátka, susedia.
Poriadok
Skoro sa ukázalo, že je veľmi dôležité priebežne upratovať, takže skoro pribudli skvelí admini. Práce je dosť: Od základného servisu, keď niekto zabudne vymazať oznam, ktorý už stratil opodstatnenie až po dodržovanie pravidiel. Bdelosť adminov je namieste, nedávno sa nám do skupiny zahniezdil spamovací robot a behom asi desiatich sekúnd (kým sme ho v štýle kung-fu eliminovali) rozoslal inzerát do ôsmich diskusií. S ľudskými spamermi je práca jednoduchšia, sú pomalší.
Komunita
Admini komunikujú aj s prípadnými problémovými členmi, ale je až štatistickým paradoxom, že v takej veľkej skupine je tak málo jedincov, s ktorými bolo treba robiť poriadok. Čo sa pamätám, okrem spammerov sme vyhadzovali dvoch: Jeden dal veci veľmi draho a na pripomienky, že by mohol ísť dole, reagoval nahnevano až agresívne. A nebolo to jedinýkrát, takže sme sa museli rozlúčiť, podobne ako s ďalším deštrukčným diskutérom, ktorý napádal inzerujúcich a zaplavoval debaty svojským humorom alebo celkom banálnou zášťou.
Dve dievčatá odišli samé: Jedna sa najprv sťažovala na debilné pravidlá, aby potom vytasila celú kolekciu svojich handmade náušníc za dosť nesusedskú cenu a druhá našla iPhone a súrne hľadala niekoho, kto zruší identifikáciu „skôr, ako si preň prídu policajti“. Tento bizarný prípad dal impulz aj na zárodky „blšieho folklóru“ – insiderským žartíkom, ktoré má každá funkčná skupina. A nahnevaný tón účastníkov siahodlhej debaty zasa dobrý pocit, že sú aj čestní ľudia.
Ostrovček
Členkou Blšej skupiny je aj sociologička Zuzana Szatmáry, ktorú Blšia skupina inšpirovala na napísanie stĺpčeka do SME. Poukazuje na to, že doba je taká nervovoparalytická, že ľudia cítia potrebu vytvárať si vnútorný azyl vo svojej komunite – a susedská skupina je na to ideálna. „Dôvody našej cesty často nie sú v príčinnej súvislosti s cieľom,“ píše Szatmáry. „Niekedy nás dovedie celkom inde. Na pôjd som sa vybrala pre darovanie dreva milej mladej umelkyni z facebookovej skupiny blšieho trhu. Skupina sa behom pár dní rozrástla na vyše tisíc členov. Hľadané a ponúkané veci, fotografie, tón, atmosféra vrátane odkazov na reálne blšie trhy a výmenné svojpomocné komunity predznačujú obrat ľudí od navonok chaotickej spoločensko-politickej totality do uchopiteľného a ovplyvniteľného azylu.“
Susedská skupina je možno aj preto taká úspešná, pretože je o hodnotách a emóciách. Nevyhadzovať to, čo má hodnotu. Spraviť tým radosť inému a tým, samozrejme, aj sebe. A v rámci kolobehu radosti a vecí v prírode prísť k niečomu, čo ma poteší.
Zároveň učí potrebnej askéze. Mnohí máme kopu zbytočných vecí, ktoré nám je ľúto dať preč. V susedskej burze zbavovanie sa nepotrebného ľudí vyslovene teší. Myslím, že burza učí tomu najlepšiemu obchodu – zhodnotiť veci pre dobrý pocit.
Upratovanie môže mať aj vysoko symbolický význam, nie je to len premiestňovanie a odstraňovanie vecí, ktoré nám zavadzajú, ale upratovaním odstraňujeme entropiu a chaos aj v nás samotných. V rámci jedného takéhoto rituálneho upratovania skupina vznikla a ak tento pocit dáva desiatkam ľudí, potom plní svoj účel.
Čo nám dáva skupina?
Akákoľvek nezisková aktivita nás musí tešiť, teda nám dáva dobrý pocit, takže až taká nezisková nie je. Blšia skupina je pre mňa dôležitá aj preto, lebo sociálne médiá sú mojou prácou. Nie, nie je to žiadne laboratórium, ale demokratická platforma, kde sa niektoré javy, povahy a fenomény ukazujú priam v kryštalickej forme. Je to zároveň aj veľká škola komunikácie a akejsi sociálnej logistiky. A určite aj asertivity. Zároveň je burza pádnym dôkazom, že virtuálne vzťahy môžu prerásť do osobných. Pár priateľstiev už na pôde komunity vzniklo.
Nielen virtuálno
Netreba zabúdať na to, že skupina má môžnosť sa pravidelne stretávať na mojich Djských pondelkoch v Nu Spirit Bare, čo je ideálne. Bar má v hluchom čase hluchého dňa návštevníkov a skupina strechu nad hlavou. Podobné akcie si členovia plánujú aj inde, napríklad sa dohodnú na burze v Medickej záhrade, priestor nám napríklad poskyta Horáreň v Horskom parku. Nie je krajší príklad toho, že ten tzv. odcudzený virtuálny svet môže mať silné extenzie do sveta skutočného.
Výpovede členov
Poprosil som členov Blšej skupiny, aby mi napísali, ktoré transakcie sa im zdajú výnimočné a akých zaujímavých ľudí spoznali. Tu sú odpovede:
Susedská burza má adresu www.facebook.com/groups/susedskaburza .
Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia
A to som ešte netušila, že o chvíľu prídem k fantastickému pracovnému kreslu ;).
velmi prijemna skupina.
fajn vec
a realne prisli niektori aj na Nedelny Susedsky Bazar v Medickej, doniesli flipflopy, aj prilbu na bike atd
Susedska burza (bez sikanovania adminmi), sikanuje adminmi, admini nekomunikuju a veci nie su take ako sa javia. Mna zo skupiny vyhodili. Uverejnil som inzerat na fotak s bajonetom (zrkadlovku) ktory chcem predat a k nemu 3 fotky ako foti. Inzerat mi hned vymazali. Pridal som ho znova, a uplne mi zrusili pristup do skupiny.