Hnidopichovia radi hovoria, že staré telefóny boli lepšie, lebo vydržali bez nabíjania aj týždeň a dnešné smartfóny bez šťavy „nedajú“ ani dva dni. Je to trochu neférové porovnanie, asi také, že konské povozy boli lepšie, lebo kone nepijú toľko nafty. Smartfón je skrátka vreckový počítač a keby sme s ním len telefonovali a SMSkovali, tiež by vydržal podstatne dlhšie. Ale my s ním robíme všeličo a potom sa nestačíme čudovať.
Skutočný pokrok v mobilnej komunikácii nastane, keď batéria v smartfónoch vydrží pri plnom používaní nie jeden-dva dni, ale zasa sa k tomu týždňu priblíži. To si však ešte počkáme, takže aktívni používatelia mobilov sa musia zmieriť s nabíjaním, kde to len ide. No a kým teda tú atómovú batériu vymyslia, tu je niekoľko tipov na to, ako s akumulátorom trochu vybabrať, aby vydržal dlhšie:
- Vypnite 3G siete. Na bežné používanie vonku (e-maily, nejaký internet, online aplikácie) 3G nepotrebujete a veľmi žerie baterku.
- Vypnite navigáciu. Navigáciu síce používa dosť aplikácií, ale keď vám ide o životnosť akumulátora, oželiete ju.
- Vypnite WiFi. WiFi vonku monitoruje okolité siete a má to fatálny dopad na baterku.
- Pozrite sa, či nemáte zapnutý bluetooth. Spravidla ho stále zapnutý nepotrebujete.
- Znížte jas displeja (aj keď v lete to môže byť problém).
- Strážte si žravé aplikácie. Väčšina aplikácií v Androide aj iOS je aktívna, len keď je vpredu a keď pracujete s inou aplikáciou, „hibernuje“ sa. Nie však všetky. Napríklad Facebook je rozhodne rozumné vypínať. Podobne žerú aj komunikátory (Viber, GTalk), ale tie asi máme na to, aby boli stále spustené. Je rozumné nainštalovať si nejaký battery saver a občas skontrolovať, či niektoré aplikácie nežerú aj pri neaktívnom stave.
- Dobrý battery guard vám povie, aj ktoré systémové aplikácie je dobré vypínať. Napríklad na iPhone žerie batériu aj spustený fotoaparát.
- V letných horúčavách nepoužívajte obaly, nechajte telefón dýchať. Prehrievanie znižuje výdrž batérie.
- Aktualizujte softvér. Nové verzie bývajú úspornejšie, čo sa týka spotreby.
- Vypnite automatické nastavenie časovej zóny.
Životnosť batérie
- Pre lítiové batérie je dôležité aby sa často úplne nevybila a keď ju nabíjame, pravidelne ju nabime doplna.
- Podľa možnosti odpojme telefón do šiestich hodín po úplnom nabití.
Keď je zle
Dnes nie je problém nosiť v taške záložný energetický zdroj, na výber ich je veľké množstvo, od ťažkých a výkonných pre cestovateľov až po „prvú pomoc“ do vrecka. Tie najlacnejšie vám spravidla nenabijú telefón doplna, ale v núdzi to stačí.
Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia
Takze takto so smartfonmi.
jj, ja som mozno taky netypicky pouzivatel, co vsetko vypina, pouziva to len na sms a telefonovanie a ostatne si zapinam len ked chcem. samsung galaxy S mi bezne vydrzi tyzden.
That's not the point of smarthphones though…Ja si siet nechavam stale zapnutu, wifi mi automaticky reguluje Easy Battery Saver app po 11pm sa mi automaticky prepne to letoveho rezimu a kazdy vecer ked pridem domov si telefon nabijem aj ked nie je baterka prazdna. Zatial nevidim ziadne zmeny na vydrzi baterky – pamatovy efekt je so 90's… Myslim ze kym sa mi nespravnou manipulaciou znici baterka tak uz si budem aj tak kupovat novy telefon koli inym veciam… Ale – point o "hnidopichoch" well taken :)