Dáta patria do cloudu, nech si paranoici hovoria, čo chcú. Málokto pracujeme pre Mossad a naše fotky z dovolenky naozaj nikoho nezaujímajú. Mať  svoje súbory poruke z akéhokoľvek zariadenia a vždy zálohované je naozaj sexi. Lenže cloud diskov je veľa a v poslednom čase sa množia otázky, ktorý či ktoré si vybrať. Skúsime vám poradiť.

 

O čom sa nebudeme baviť?

Dohodnime sa najprv, čo sú cloud disky. Tak ich budeme nazývať, lebo „webové úložisko“, čo je doslovný preklad web storage, znie ako nadávka (ty úložisko jedno!).  Cloud disky nie sú služby na online zálohovanie (Backblaze, Crashplan, Carbonite). V nich spravidla máte obmedzenú možnosť manažovať jednotlivé súbory, dáta sa vám skrátka priebežne zálohujú a ak vám zhavaruje počítač, tak si ich môžete obnoviť. Skúšal som Crashplan v rámci skúšobnej verzie a za tri týždne sa mi nezálohoval ani celý 500 GB disk, takže som k takýmto riešeniam trochu skeptický. Ak chcete rýchlo obnoviteľnú zálohu hard disku, kúpte si disk externý, pravidelne ho zálohujte a dobre odkladajte, najlepšie mimo bytu/kancelárie. A ak si chcete prečítať o službách na online zálohovanie, pozrite si tento článok a vyskúšajte. Možno sa to zrýchlilo a ak áno, za pár eur mesačne máte neobmedzený priestor.

AMAZON

Takže o čom sa baviť budeme? (pokročilí môžu preskočiť)

O priestore pre vaše dáta, ktorý je  zadarmo a ak chcete viac, doplatíte si. Tento priestor býva spojený s nejakými službami, ktoré vám zjednodušujú život. Ako sme už naznačili, k úložisku (toto bude poslednýkrát, fakt!) máte prístup zo všetkých zariadení. Prácu zľahčuje, že aplikácie sa integrujú do operačného systému. Neľakajte sa, je to jednoduché, vysvetlím: v počítači vám pribudnú adresáre týchto služieb. Nie sú virtuálne, súbory v nich sú fyzicky na počítači, ale priebežne sa synchronizujú s cloudovou službou.

Funguje to tak, že normálne myšou pretiahnete súbor do adresára, povedzme, OneDrive (pozri ďalej, čo to je). Potom pôjdete do práce, zapnete počítač a dokument sa vám zosynchronizuje, takže v tej chvíli bude na dvoch počítačoch aj na cloude. Môžeme si vybrať, čo na ktorom počítači chceme synchronizovať, lebo spravidla nepotrebujeme mať všetko všade.

Tu je napríklad otvorený adresár OneDrive (čítaj ďalej). Doma v ňom synchronizujem množstvo dát, ale v práci zdieľam iba adresár Mindshare, takže si nemusím veci a dokumenty posielať mailom.

integracia

Okrem integrovaných aplikácií vo vašich počítačoch máte k súborom prístup aj z aplikácií vo vašich mobilných zariadeniach a z každého počítača na svete cez webové rozhranie služby (v internetovom prehliadači), takže, ak náhodou trávite sedem rokov v Tibete bez mobilu, tabletu a notebooku a zrazu sa potrebujete dostať k akémukoľvek dokumentu, v tibetskej internetovej čajovni ho máte hneď.

Adresáre môžeme rôzne zdieľať a nastaviť práva, takže kolegom a spolupracovníkom už nemusíte posielať dokumenty cez úschovňu, ale hodíte ich myšou do adresára, a len čo sa zosynchronizujú, môžu s nimi pracovať.

Toľko úvod pre začiatočníkov. Ďalej prichádzajú rady, ktoré možno ocenia aj geekovia.

 

Ktoré cloud disky používať?

Ideálny cloud disk je rýchly, má dokonalú integráciu do systému, okolo seba celý les užitočných aplikácií a kapacita začína na jednom terabajte. Rovnako, ako je ideálny byt štvor-päťizbový, mezonetový, v centre mesta v blízkosti lesoparku. OK, takto to nechodí a bez kompromisov sa nezaobídeme. Takže si môžeme ekonomické riešenie aj vyskladať. Predstavíme vám najzaujímavejšie cloudové disky:

 

 

dropbox-logo_stacked_2

Dropbox: Povinná jazda

Klasika. Dropox vznikol v roku 2008, oficiálny mýtus hovorí, že zakladateľ Drew Houston ho vymyslel ešte ako študent MIT, keď si zabudol dátový kľúčik. Dropbox treba mať, aj keď pri registrácii ponúka len 2 GB priestoru. Je rýchly, ideálny aj na verejné zdieľanie, pretože v adresári priebežne vidno, či už je súbor synchronizovaný alebo nie. Ak dáte súbor do podadresára „Public“, klepnete naň pravým tlačidlom myši, tak nakopírujete verejnú download adresu. Ak pravidelne zdieľate súbory s kolegami, priateľmi, frajerom/frajerkou, nie je lepšie riešenie, pretože si môžete vytvoriť zdieľané adresáre.

Ak to dovolíte, Dropbox synchronizuje fotky z vášho mobilu a na ich prezeranie môžete využívať utešenú aplikáciu Carousel. Dropbox je akýmsi štandardom, využívajú ho mnohé aplikácie tretích strán, čo je jeho naozaj silná zbraň.  Ja napríklad používam diktafón iTalk, súbor si priamo z aplikácie uložím do Dropboxu a odtiaľ ho už púšťam na počítači. Všelijaké fajnovosti môžete nastaviť v aplikácii IFTTT, ktorá automatizuje rôzne procesy. Tej sa budeme venovať v samostatnom článku.

Aplikácia Dropbox pre mobilné zariadenia si poradí s akýmkoľvek bežným formátom a je prepracovaná. Webové rozhranie umožňuje drag and drop, takže Dropbox sa dá pohodlne používať na cudzích počítačoch aj bez nainštalovanej aplikácie.

Takto vyzerá Dropbox pre Android. “Cielovka” je zdieľaný adresár pre členov skupiny.

Dropbox android

Dropbox rastie, keď doň niekoho pozvete, alebo keď si zaregistrujete nové zariadenie. Ale netešte sa z každého prírastku, ja som sa rok radoval z 50 GB priestoru, ale po roku mi expiroval. V tejto chvíli mám 8 a službu používam ako dátový kľúčik a namiesto úschovne.

Pozri aj článok na webe Waldemarski.com (v slovenčine)

Dropbox ponúka 1 TB ročne za 99 dolárov (88,4 eur)

Výhody: Rýchlosť, transparentnosť (priebežné zobrazovanie ukladania), množstvo aplikácií vytvára okolo Dropboxu celý ekosystém.

Nevýhody: Malá vstupná kapacita (2 GB).

 

 

google-drive-logo

Google Drive: Treba používať

Google Drive dostávame automaticky s googlovským účtom, má kapacitu 15 GB. Je skvele integrovaný s webovou verziou Gmailu, prílohu môžeme buď uložiť bežne, alebo do Google Drive

Ľavá ikona je uložiť štandardne, stredná uložiť do Google Drive, pravá znamená editovať v internom editore dokumentov.

gmail

Google Drive je rýchly a má dokonalé vyhľadávanie (veď je to Google). Vyhľadáva sa vo vyhľadávači Gmailu.

vyhladavanie

Ak robíte s hudbou, tak vedzte, že aplikácia Google Drive pre iOS nedokáže prehrať uložené hudobné súbory a treba na to používať aplikácie tretích strán (napr. CloudBeats). Na Androide to funguje, už by si tie firmy mohli prestať robiť schválnosti. Na druhej strane, Gmail má veľmi slušný editor dokumentov vo formáte Microsoft Office.

Google Drive je o niečo drahší ako Dropbox, 1 TB ponúka ročne za 119 dolárov (9.99 mesačne), čo je 107 eur.

Výhody: Rýchlosť, spolupráca s Gmailom, vyhľadávanie editor dokumentov Office.

Nevýhody: V iOS natívna aplikácia neprehráva hudobné súbory.

 

 

Microsoft-OneDrive-logo-large

OneDrive: Najlepší priateľ vášho MS Office.

OneDrive (pôvodne SkyDrive) je cloud disk od Microsoftu. Ponúka 15 GB zadarmo, ktoré sa zvýšia o ďalších 15, keď povolíte zálohovanie fotografií zo smartfónu a 0,5 GB dostanete za každého používateľa, ktorého naň zlanárite (maximálne 5 GB).

OneDrive ponúka najlacnejší terabajt zo všetkých cloud diskov, nie však priamou kúpou, ale ako bonus k balíku Microsoft Office, čo v prípade Office365 robí asi 60 eur (ten sa prenajíma ročne). A mať terabajt za 60 eur, to je veľmi fajn. Ja som to využil.

Takto vyzerá webové rozhranie. Je úplne jednoduché.

onedrive web

OneDrive je v znamení Office. Má vynikajúci Office online, a má ho rád aj Office vo vašom počítači.

OneDrive figuruje už v základnom dialógu pri ukladaní súboru.

Integracia word 2

A aj jeho zdieľanie je jednoduché.

 

Integracia word

 

OneDrive spĺňa všetky náležitosti, ktoré od cloud disku očakávame, mne však išiel upload dosť pomaly, ale zasa 250 giga nie je maličkosť, a nemusí to byť referenčná rýchlosť.

1 TB získate tak, že si kúpite Microsoft Office alebo Office 365, teda 60 – 80 eur v závislosti od verzie. Oficiálna cena je 6,99 dolárov za mesiac, teda 74 eur.

Výhody: Cena, jednoduchosť, spolupráca s Office. Jednoduché zdieľanie ktoréhokoľvek adresára aj pre ľudí, ktorí nie sú v OneDrive zaregistrovaní.

Nevýhody: Rýchlosť (aspoň u mňa).

 

 

logo-mega-co-nz

Mega: Mega

Novozélandská služba Mega je mega. Ponúka zadarmo 50 GB a to ešte v 2048-bitovom kódovaní, takže patrí medzi najbezpečnejšie, jej konkurenciou je v tomto iba úplný expert na bezpečnosť, Spideroak, ale ten má len 2 GB zadarmo. Mega je výnimočne ergonomická, má perfektné rozhranie pre internetové prehliadače a aplikácie.

Takto pekne vyzerá Mega vo webovom prehliadači. Funguje kompletná funkcionalita vrátane všetkých možností pri kliknutí pravým tlačidlom myši.

mega rozhranie n

 

Aj integrácia do systému je na jednotku, umožňuje nahrať celé adresáre po kliknutí pravého tlačidla myši.

mega folder

V aplikácii pre desktopový počítač si môžete zvoliť, čo chcete synchronizovať a čo nie a máte prehľad o aktuálnom stave.

mega app

Pri platenej verzii je vraj nahrávanie a sťahovanie súborov o niečo rýchlejšie, ale už v tejto základnej podobe je veľmi uspokojivé.

Jeden TB sa v Mega zaplatiť nedá, najmenej je to 2TB, ktoré vás vyjdú 19,99 dolárov mesačne (214 eur ročne).

Výhody: Dobrá  kapacita, bezpečnosť (!!!), ergonómia, prepracovanosť

Nevýhody: Je menej známa, takže chýba podpora aplikácií tretích strán. Nedá sa zaplatiť jeden TB a 214 eur ročne už vidím skôr na niečo pre malú firmu, nie jednotlivca. Na druhej strane, ak máte citlivé dáta, nie je o čom.

 

 

box_logo_blue_2000x10001

Box.com: Pre biznis

Box.com je veľmi zaujímavá služba. V najjednoduchšej verzii ponúka 10 GB zdarma a ničím nevyniká oproti konkurencii. Ale veľmi zaujímavá je neobmedzená kapacita, ktorá však vyžaduje minimálne troch používateľov. Takže, ak sa dáte dokopy traja a budete každý platiť 12 eur mesačne, môžete uploadovať súbory až do veľkosti 5 GB – a koľko len chcete. Box.com ponúka aj zbieročku aplikácií, napríklad ftp server, integráciu do MS Office a ďalšie biznisové vychytávky.

 

spideroak logo

SpiderOak: V úplnom bezpečí

Ak pracujete s citlivými dátami, toto bude schránka pre vás. Zero-knowledge backup znamená, že k súborom nemajú prístup ani ľudia na strane spoločnosti a len vy máte kľúč od kódovania. V základnej podobe má 2GB, čo ho robí ideálnym na ukladanie, povedzme, zoznamu vašich hesiel alebo dôverných dokumentov.

 

Čo s tým?

Ak nechcete platiť, odporúčam používať kombináciu Dropbox – Google Drive – Mega. Ale poviem vám, že ten terabajt priestoru je naozaj príjemný. V takom prípade je to celkom nerozhodný zápas, lebo za cenu od 60 do 100 eur ročne máte Dropbox, Google Drive aj OneDrive. U Google Drive a OneDrive máte navyše aj istotu veľkej spoločnosti, ktorou len tak niečo nezatrasie. Na druhej strane, Dropbox zasa tiež nie je nejaký začínajúci startup, ale firma s deväťročnou úspešnou históriou. V každom prípade, aj pri zálohovaní na cloud platí to staré známe – dáta treba mať minimálne na dvoch miestach, dôležité aj na troch miestach a nikdy, naozaj nikdy iba na jednom. Takže s externými diskami sa ešte nelúčte.

Máte iné alebo ďalšie skúsenosti a tipy? Prispejte do diskusie!

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.