Google ozdravuje mobilnú divíziu Motoroly, ktorú odkúpil v minulom roku za 12,5 miliardy dolárov spolu s bohatým portfóliom patentov. Rozhodol o odpredaji výrobných podnikov v čínskom Tianjine a brazískej Jaguariune. Podniky spolu so zamestnancami prevezme firma Flextronics, ktorá je pre Motorolu dlhoročným výrobným partnerom.

Firma sa tak zbaví podnikov, ktoré nedokázala viesť k zisku. Kompletné prevzatie by malo prebehnúť v prvej polovici budúceho roka.

Toľko oficiálna správa zo včerajška. Motorola bola jednou z firiem, ktoré, podobne ako Nokia, adekvátne nezareagovali na nástup smartfónov. Pritom ide o legendu, bez ktorej by svet mobility nebol taký ako ho poznáme.

História spoločnosti siaha do roku 1928. Jej zakladateľmi boli bratia Paul V Galvin a jeho brat Joseph. Ich firma sa volala Galvin Manufacturing Corporation. Názov Motorola sa prvýkrát objavil v roku 1930 v súvislosti s automobilovým rádiom – jedným z prvých úspešných autorádií. V 40. rokoch sa spoločnosť orientovala okrem iného na výrobu vysielačiek a rádiotelefónov a v roku 1947 sa oficiálne premenovala na Motorola, Inc.

V roku 1955 prišlo na svet známe „krídlaté“ logo a zároveň prvý komerčne úspešný germániový tranzistor do autorádií, ktorý sa používal aj vo vysialačkových systémoch. V roku 1960 Motorola vyvinula prvý prenostný tranzistorový bezdrôtový televízor na svete, Astronaut TV a v roku 1969 sme vďaka rádio transpondéru tejto značky mohli počuť slová človeka z Mesiaca.

Motorola vyvíjala aj čipy, mimoriadne vydarený bol 16-bitový procesor Motorola 68 800. Využívali ho v systémoch Hewlett-Packard, Sun Microsystems a hlavne Apple, vrátane legendárneho Macintosha. Procesory Motoroly v Apple používali až do polovice 90. rokov, potom vyvinuli s Motorolou spoločný čip.

 

Telefóny

V apríli 1973 sa prvýkrát uskutočnil bezdrôtový hovor využívajúci celulárne technológie (môžete jedenkrát hádať v ktorej spoločnosti) a nová éra komunikácie mohla začať. Trvalo však rovných desať rokov, kým sa mobilná komunikácia dostala do praxe a bol to samozrejme mobilný telefón značky Motorola (DynaTAC), ktorý bol prvým populárnym mobilom, aj keď sa dal nosiť len v taške. Bol aj symbolom úspechu, Michael Douglas ho predviedol vo filme Wall Street.

V roku 1989 prišiel na svet telefón, ktorý sa zmestil do vrecka saka – MicroTAC. V roku 1992 Motorola vypustila do sveta prvý úplne digitálny telefón, International 3200.

V roku 1996 Motorola očarila všetkých hračičkárov StarTAC , ktorý vážil len 88 gramov a bol najmenším mobilom na svete. Bol to prvý telefón typu V (flip) od Motoroly. Ako prvý z mobilov umožňoval vibračné zvonenie. StarTAC je legendou a patrí mu večná sláva v pomyselnom múzeu technológií. V roku 2005 robili v redakcii časopisu PC World zoznam 50-tich najlepších “gadgetov” posledných 50 rokov. StarTAC sa umiestnil na šiestom mieste.

 

Motorola je späť

To už Motorole šliapala na päty Nokia, ktorá vyvinula legendárny „banánový“  model 8110, ktorý hviezdil vo filme Matrix, smartphone 9000 Communicator, či nesmierne úspešný model 5110, ktorý sme vlastnili naozaj mnohí. Prichádzali noví výrobcovia. Aj v takejto konkurencii dokázali v Motorole urobiť veľkú vec. Veľká renesancia  nastala v roku 2004, kedy vyšiel závratný „žiletkovo tenký“ model RAZR V3, ktorý predznamenal dizajn v celom priemyselnom odvetví. Zrazu už nešlo o to, kto má menší (lebo displeje už boli príjemne veľké), ale kto má štíhlejší. Kapitolou samou osebe bola klávesnica, ktorá sa neskladala z jednotlivých tlačidiel, ale z plôšok.

Z V3 sa odvíjali aj ďalšie štíhle mobily, prípadne aj menej štíhle dizajnérske kúsky (PEBL). V roku 2007 sa do novinových stánkov dostal mobil Motofone V3 s titulom prvý lacný mobil (stál vtedy necelých 1500 korún) s displejom z elektronického papiera.

Motorola mala ambície stať sa multimediálnou spoločnosťou, dali sa napríklad kúpiť audio-bluetoothové sluchadlá, spoločnosť vyrábala aj komunikátory pre motorkárov, ale to nič nemenilo na tom, že úspech V3 sa zopakovať nepodarilo. Nástup iPhonu a s ním spojená éra dotykových smartfónov Motorolu odsúdili viac-menej na prizeranie, aj keď nejaké androidové smartfóny a tablety ponúka.

Minulý rok kúpil spoločnosť Motorola Mobility gigant Google, čo bol najväčší obchod v dejinách Google. Od tejto akvizície sa veľa očakávalo. Ale zdá sa, že zariadenia Motoroly čaká osud počítačov IBM. V každom prípade končí jedna veľká éra, ale to Motorole jej zásluhy nezoberie.

 

Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia

 

DynaTAC, 1983

MicroTAC, 1989

StarTAC, 1996

RAZR V3, 2004

Motofone F3, 2007

 

O autorovi

Marian Jaslovský

Dlhoročný novinár, v súčasnosti redaktor .týždňa a zároveň hudobník. Je autorom štyroch kníh. S Mindshare spolupracuje od roku 2011.