Poznámka: Tento článok sa zaoberá staršou verziou programu. Aktuálna verzia má zmodernizovaný dizajn, funkcionalita je však viacmenej identická.
V predchádzajúcom dieli seriálu sme vás možno namotali na kúpu čítačky. Dnes si priblížime aplikáciu, ktorá vám umožní spravovať celú vašu knižnicu a konvertovať formáty. Nástroj získate zadarmo a volá sa calibre (s malým c). Dá sa použiť aj na posielanie dokumentov do tabletov a smartfónov. V prípade iPhone a iPadu tvorí skvelé kombo s aplikáciou Stanza. Ale my sa ideme baviť o čítačkách.
Program stiahnete z adresy calibre-ebook.com, nielen vo verzii pre PC aj Apple, ale aj Linux, Windows 64-bit a portable (na USB kľúčik).
Pri inštalácii si môžete nastaviť, akým jazykom má s vami rozprávať a vo výbere je aj slovenčina.
Poličky sú prázdne, ideme ich zaplniť. Ak máte svoje dokumenty v nejakom adresári a následných podadresároch, môžete si celú zbierku importovať naraz. Máte dokopy tri možnosti ako ich pridávať:
Schválne hovorím o dokumentoch a nie o knihách, lebo okrem natívnych knižných formátov ako EPUB (pre tablety), či MOBI (pre Kindle) a bežných ako PDF a DOC zvládne calibre impozantné množstvo formátov. Tu je kompletný zoznam. Ja som sa niektorými v živote nestretol.
Takže ak máte čítačku Kindle, bude pre vás aktuálny formát MOBI. Najprv si čítačku pripojíme káblom, bez problémov sa ukáže v menu.
Potom si označíme dokument alebo viac dokumentov a skonvertujeme ho/ich.
A odošleme do čítačky.
Ak chceme vidieť súbory v čítačke (napríklad chceme viacero kníh zmazať), urobíme to cez menu pri ikone Zariadenie.
Prehľad o tom, čo máme v knižnici/zariadení, nám dáva ľavé menu
Ak je nejaký problém s menom autora, názvom publikácie atď., teda s tým, ako sa kniha prezentuje v calibre, vyriešime to funkciou Upraviť metadáta.
Predposlednou položkou v menu si môžeme naplánovať ukladanie dokumentov z webových zdrojov, ako RSS feed.
Uložiť na disk použijeme asi keď budeme chcieť našu knižnicu v Calibre zálohovať. Ak sa chceme dostať k súboru, klikneme na názov knihy pravou myšou a necháme otvoriť nadradený adresár. Knihy si totiž calibre ukladá do svojho vlastného systému, ktorý je však, na rozdieľ od iTunes alebo iPhoto úplne prehľadný a defaultne sa ukladá do adresára Knižnica Calibre v sekcii Dokumenty. Takže ak budete zálohovať ten, o vaše knihy neprídete.
Ak budete mať akúkoľvek otázku, rád odpoviem.
Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia
Ahoj mam problem pri konverte PDB na FB2, TXT, nezobrazuje mi to ž a š, mam nastavene aj kodovanie cp1250, alebo UTF-8 a nič.
Nevieš mi prosim poradiť kde asi robím chybu?
dakujem milos