Vonku síce hlásia snehové kalamity a storočné mrazy, no ja som si istý, že sa pomaly blíži jar. No a s ňou začne stále viac rekreačných aj profesionálnych cyklistov oprašovať svojich tátošov. Ak chcete byť na cyklosezónu pripravení, rozhodne nevynechajte pár nasledujúcich riadkov. Do pozornosti totiž dávame niekoľko smart gadgetov, ktoré vám môžu jazdu na bicykli zjednodušiť, spríjemniť, či výrazne zvýšiť vašu bezpečnosť.

 

Ridersmate

Koncom minulého roka ma zaujal šikovný Ridersmate, ktorý síce ešte nie je v predaji, no nepochybne zožne veľký úspech, keď sa na trh dostane. Je určený ako bezpečnostná pomôcka pre cyklistov – samotárov. Akonáhle cyklista spadne, Ridersmate na to zareaguje tak, že jeho blízkym (osoby, ktoré si v systéme nastavíte) zašle SMS správu s GPS súradnicami jeho aktuálnej polohy. Správa vyzerá nejako takto:

ridersmate

Samozrejme, nie každý pád si vyžiada zdravotné ošetrenie. V taktomto prípade Ridersmate jednoducho zapojíte naspať do pôvodného stavu a systém zašle vašim blízkym správu, že ste v poriadku. Viac informácii a spôsob, ako môžete podporiť tento projekt, nájdete tu.

 

Hӧvding

Nebojte sa, nejde o žiadny nábytok z IKEA. Ide o revolučnú cyklistickú „helmu“ z dielne švédskych majstrov. Aj keď ono to v podstate nie je ani helma. Skôr to vyzerá ako golier, ktorý cyklista nosí na krku a ktorý sa v prípade nehody nafúkne ako airbag a obalí hlavu cyklistu. Hӧvding obsahuje senzory, ktoré neustále monitorujú jazdcove pohyby a dokážu detekovať náhle zmeny v rýchlosti a v uhle, v ktorom sa nachádza. Na základe toho dokáže systém inteligentne rozlíšiť, či ide o pokojné jazdenie, alebo sa stala nehoda. V tom druhom prípade sa nafúkne airbag, ktorý je podľa výrobcov omnoho bezpečnejší a spoľahlivejší ako klasické prilby. Celý tento proces by mal trvať iba približne desať stotín sekundy. Viac sa o produkte a cene sa dozviete tu.

prilba

WingLights

Ďalším síce jednoduchým, ale výborným vynálezom sú WingLights, ktoré sa nepochybne medzi našich „tolerantných“ šoférov môžu hodiť. V podstate ide o obyčajné smerovky, ktoré zapnete, resp. vypnete jednoduchým dotykom. Ide o projekt, ktorý bol úspešne podporený v decembri 2014, viac si o tom prečítate tu, prípadne si WingLights môžete predobjednať tu.

blikacky

 

Ďalšie „štýlovečky“

A aby sme nezabudli na našich obľúbených hipsterov, máme tu niečo aj pre nich.
Krásnym a (vraj) praktickým doplnkom pre ich mestské „fixies“ by mohol byť držiak na kávu, o ktorom sa viac dozviete tu). Odporúčame si ale načapovať o 1-2 deci viac, ako plánujete vypiť. Je totiž celkom možné, že na slovenských cestách počas jazdy čo-to vytratíte.

bookman-cup-holder-1

No a keď si so sebou môžem nosiť kávu, prečo by som sa nemohol bicyklovať s pojazdnou vázičkou na kvety! Nie je síce na nič, ale rozhodne to vyzerá zaujímavo. V prípade záujmu tento produkt a jemu podobné nájdete tu.

vazicka

Vaša výbava je teraz kompletná, už sa len naučiť bicyklovať :-)

 

Patrik Sabo, Mindshare Slovakia

O autorovi

Patrik Sabo

Patrik u nás v Mindshare viedol digitálne oddelenie a tiež pôsobí ako DIMAQ certifikovaný tréner. Marketing a mediálny svet ho zaujali už počas štúdii na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského a venuje sa im dodnes. Je športovec srdcom aj dušou a bez fyzickej aktivity by pravdepodobne neprežil ani tri dni. Svet berie z veselšej stránky a nechá sa nahovoriť na každú srandu.