Streaming video obsahu bol jednou z oblastí, ktorá raketovo narástla počas pandémie. A je určite jednou z oblastí, v ktorej tento pandemický boom len urýchlil zmenu k budúcemu statu quo. Spoločnosť Conviva, ktorá je svetovou platformou na optimalizáciu streamingu videa a online video analytiku, zverejnila pred pár dňami aktualizovaný report o stave streamingových služieb v Európe, príznačne nazvaný State of Streaming Q4 2021: Europe.
Výsledky zaznamenané v poslednom kvartáli minulého roka ukazujú, že adopcia streamingových služieb pokračuje v Európe naďalej rýchlym tempom. Z pohľadu celej Európy bol zaznamenaný rast sledovanosti streamingových služieb na úrovni 20 %, južná a západná Európa vyrástli o 44 %, resp. 34 %. Tieto čísla s v kontraste s globálnym nárastom na úrovni 7 % v Q4 2021, v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2020. Prekvapivý je pokles zaznamenaný vo východne časti kontinentu na úrovni -2%. Výsledky reportu dôvody poklesu v našom regióne bohužiaľ ďalej nerozoberajú.
Zdroj: EUROPE Conviva State of Streaming Q4 2021
Výsledky výskumu ukazujú, aké sú preferencie európskych divákov v používaním streamovacích zariadení. As neprekvapí, že v celej Európe vládnu zariadenia s veľkou obrazovkou – connected TV, smart TV alebo herné konzoly majú až 68% podiel na celkovom čase strávenom streamovaním. Vo východnej Európe je podiel veľkých obrazoviek na úrovni 56 %, čo je v porovnaní so severnou časťou kontinentu (71 %) výrazne nižšie číslo. V porovnaní so zvyškom Európy, východná Európa vykazuje až 2-násobný podiel desktop zariadení (osobné počítače) a výrazne nižší podiel tabletov. Naopak, podiel času stráveného streamovaním obsahu na mobilných telefónoch je v našom regióne vyšší, ako je vo zvyšku kontinentu.
Zdroj: EUROPE Conviva State of Streaming Q4 2021
V porovnaní s rovnakým kvartálom roka 2020 došlo k výraznému nárastu podielu Smart TV zariadení na celkovom odsledovanom alebo ak chcete odstreamovanom čase, ako v Európe (+48 %), tak aj v globálnom meradle (+37 %). Zásadný rast zaznamenali v Európe mobilné telefóny (+34 %, globálne +17 %), mierne narástli aj tablety (+10 % v Európe, +5 % globálne). Z pohľadu globálnych čísel nastal výrazný prepad v používaní desktop zariadení (-12 %) a herných konzol (-16 %). V Európe podiel oboch typov zariadení klesal medziročne len mierne (desktop -1 %, herné konzoly -3 %).
Keď sa pozrieme bližšie na to, ako vyzerá podiel jednotlivých hardvérových platforiem na celkovom čase v najväčšej kategórií, tzv. big screen, zatiaľ čo na globálnej úrovni jednoznačne vládne Roku, nasledovaná Amazon Fire TV a Samsungom, v Európe je situácia odlišná. Vedie Samsung s výrazne nižším podielom v porovnaní s vedúcou globálnou pozíciou Roku (20 % vs 32 %), nasleduje Android TV a Amazon Fire TV, tesne nasledované Linux zariadeniami a LG. Roku má v Európe len 5-percentný podiel.
Zdroj: EUROPE Conviva State of Streaming Q4 2021
Report poukazuje aj na zaujímavé zmeny, ktoré sa dejú v oblasti social video obsahu. Zatiaľ čo YouTube v minulosti s prehľadom vládli primárne dlhšie videoformáty, rastúca popularita YouTube Shorts, ktoré YT spustil v globálnej beta verzii v júli 2021, spôsobila v Q4 2021 pokles podielu obsahu s dĺžkou viac ako 1 minúta z 90,3% na 87,9%. Bude určite zaujímavé pozorovať, ako sa bude tento pomer dlhších a kratších video foriem na YT vyvíjať.
Ak ste fanúšikom dlhších ako minútových stopáží, tie nájdete na Facebooku. Podľa citovaného Conviva reportu, na tejto platforme narástol podiel videí z dĺžkou viac ako 60 sekúnd medziročne o 2%.
Posledné upozornenie na záver. Ak pracujete s video obsahom na sociálnych médiách, pozor na titulky. Podľa výsledkov tohto výskumu, až 66 % brand videí na Facebooku si užívatelia púšťajú s vypnutým zvukom. Pre porovnanie, vypnutý zvuk majú užívatelia na Facebooku pri všeobecnom zábavnom obsahu alebo športovom obsahu len v 43 %, resp. 31% prípadov. Preto je dôležité, aby vaše videá obsahovali titulky. Alebo sa môžete spoľahnúť na celebrity, pri ktorých je zvuk vypnutý len v necelej tretine prehratí.
Richard Kopunik, Mindshare Slovakia
Ilustračná fotografia
Zdroj: