Ešte sme nemali žiadnu bilanciu uplynulého roku, tak sa pozrime na to, aký bol v oblastiach, ktoré si prioritne všímame na našom blogu: v digitálnych technológiách, na internete a v sociálnych médiách.
Hardware / gadgety
- Tento rok nebol vôbec dobrý pre Samsung, ktorý musel pozastaviť model Galaxy Note kvôli vybuchujúcim batériám. Tabletofón mal prísť do slovenského predaja 16. septembra.
- Apple zasa čelili posmeškom a kliatbam, lebo v iPhone 7 odstránil 3,5 mm jackový konektor na slúchadlá. Aj na našom blogu sme mali o tom celkom podrobný článok. Chcel by som vidieť posmeškárov keď sa dozvedeli, že Samsung chystá to isté.
- Ďalšia hardwarová kontroverzia sa opäť týkala Apple, ktorý nastolil exkluzivitu USB-C konektivity. Inak povedané, na nových Macbookoch sú k dispozícii len tieto konektory a žiadne iné. Na všetko ostatné bude treba redukcie. Dôvodom je samozrejme zjednodušenie práce s perifériami a zavedenie nových štandardov, ktorým bude zrejme USB typu C. Teraz však príde zložité obdobie. S klasickými „obdĺžnikovými“ USB konektormi typu A (teda napr. USB kľúč) sa rozlúčime. Nebude to ľahké. Tu sú podrobne opísané dôvody prechodu.
- Apple prišiel na nových macbookoch so sviežo inovatívnym Touch Barom, čo je možno prvý naozaj novátorský prvok na notebookoch za dlhé roky. Je to monitor pásikového tvaru nad klávesnicou, ktorého funkcia sa mení podľa použitej aplikácie. Vážna vychytávka, ktorá zrejme spôsobuje závislosť.
- Microsoft po ambicióznom štarte a vytvorení veľmi slušnej platformy Windows Phone skončil so smartfónmi.
- Jedným z najlepšie sa rozvíjajúcich odvetví boli športové trackery, fitness náramky, alebo ako už ich nazveme. Tu je prehľad najlepších minuloročných v rôznych kategóriách.
- No a napokon, v minulom roku už naozaj nebol dôvod nekúpiť si SSD disk.
Virtuálna a rozšírená realita
- O virtuálnej realite sa hovorilo desaťročia (pojem vznikol v roku 1989), ale až rok 2016 bol zrejme definitívnym prienikom VR do každodenného života, teda mainstreamu. Teda do detských izieb, firemných parties a hál nákupných centier. VR začala byť naozajstný biznis. Pozrite sa, koľko súprav na VR sa umiestnilo v zozname najlepších za rok 2016.
- V roku 2012 predstavil slovenský programátor Peter Druska svoju hru Spherie. Išlo o zbieranie virtuálnych guľôčok v reálnom prostredí, za čo sa zberateľ získaval body. Bol to akýsi virtuálny Pacman. Po Spherie prišla hra Ingress, v ktorej išlo o zbieranie energie z mimozemských artefaktov – gejzírov. Tie sa vyskytovali na reálnych miestach, takže človek musel chodiť po reálnom svete, aby energiu získal. Ingress mal premiéru v novembri 2012. Toto sa stalo dávno pred nástupom Pokemon GO. V digitálnom svete sa neráta, kto s technológiou prišiel prvý, ale kto ju posunul do mainstreamu. A v oblasti rozšírenej (augmented) reality to boli práve tvorcovia Pokémonov. Možno si myslíte, že to bol len taký jednorazový ošiaľ, ale Pokémoni ukázali, že augmented reality funguje nielen v komunitách geekov. A že je to zaujímavá vec. Pokémoni neboli prví, ale celkom určite ani poslední.
- Zdá sa, že rok 2016 bol zaujímavý aj tým, čo (opäť) nepriniesol – koncept Google Glass, ktorý bol oficiálne pochovaný v januári 2015, nebude mať zrejme v dohľadnej dobe pokračovanie a zrejme za to skôr môže psychologická stránka veci ako technická. Je to zrejme technológia, ktorú ľudia nechcú. Uvidíme, ako to dopadne s plnohodnotnými smart hodinkami.
Technológie budúcnosti
- V minulom roku sme prvýkrát zaznamenali smrteľnú nehodu autonómneho automobilu, čo pripomenulo, že legislatívne normy v tejto oblasti budú zaujímavé.
- To naznačuje, že autonómne autá boli naozaj veľkou témou.
- Umelá inteligencia bol určite buzzword a AI začala reálne vstupovať do našich životov. Samozrejme, nie tak ako v Terminátorovi. Nenápadnejšie a o to príjemnejšie. Alebo aj v internete vecí.
- Umelá inteligencia Google vyhrala nad najlepším svetovým hráčom v starobylej hre GO, ťažšej ako šach.
- Čipy, implantované do mozgu, umožnili pohyb paralyzovaným ľuďom.
- Obrovské pokroky sa urobili v digitálnej protetike. Tieto inteligentné ruky sú čisté sci-fi.
Internet vo svete
- Internetom otriasli historicky najväčšie DDoS cyber útoky, ktoré postihli aj Spotify a Twitter.
- V minulom roku sa zrodila aj platforma AMP (Accelerated Mobile Pages), ktorá na mobilných zariadeniach zrýchľuje statické stránky. Google ohlásili aj novinku Mobile First Indexing.
- Yahoo nemalo dobrý rok, hackli im 500-miliónov účtov, čo je najviac v histórii.
- V našej brandži sa veľa hovorilo o programmatic buyingu.
Internet na Slovensku
- Tomáš Ulej, web developer a autor (okrem iného) myšlienky digitalizácie slovenskej literatúry Zlatý fond denníka SME, prišiel s ambicióznou myšlienkou dostať na internet všetky slovenské ľudové piesne.
- Ako reakcia na množiace sa dezinformačné weby vznikol projekt Konšpirátori.sk, „verejná databáza webových stránok s neserióznym, klamlivým, podvodným, konšpiračným alebo propagandistickým obsahom.“ Má chrániť inzerentov pred spájaním s nevhodným obsahom jednoduchým vypnutím týchto stránok v systémoch Google. (Aj v zahraničí niektoré spoločnosti zastavili inzerovanie v nevhodných médiách, napríklad spoločnosť Lego v Daily Mail, ktoré obviňujú „z nenávisti, diskriminácie a démonizácie.“)
- Do oblasti digitálnych noviniek musíme zaradiť aj povinné elektronické schránky pre firmy a konateľov.
- Zuckerberg a jeho partička zasvätili v tomto roku Facebook videám a premiérovali live streaming, teda každý používateľ už nemusel byť len filmárom, ale aj reportérom priamych prenosov. Samozrejme, obsah bol rôznorodý a výsledok často nečakaný. Tu je blog Filipa Struhárika, ktorý hovorí, že „facebookové live videá majú skvelý reach, ale v praxi to len znamená, že naše nevydarené a amatérske pokusy uvidí omnoho viac ľudí.“ Legendárna sa stala vojna v Iraku (bitka o Mosul) v priamom prenose, ktorú diváci zasypali rôznymi emotikonmi.
- A, áno, aj nové emotikony pribudli minulý rok. Mnohým sa zdali hrozné, ale človek si zvykne.
- Vo facebookovom messengeri zasa pribudla inzercia, chatboty, teda zákaznícke roboty, a a snapchatoidné dočasné videoodkazy „Môj deň“. Ktoré sa nedajú zrušiť.
- Tvorcovia Facebooku však pri videoošiali úplne nezanevreli ani na texty-články. Instant Articles je vychytávka, ktorá umožňuje načítať článok oveľa rýchlejšie, ako na domovskej stránke, pretože používateľ neopustí prostredie facebooku. O zisk sa samozrejme Facebook delí s vydavateľom, aj keď „potenciál Trójskeho koňa“ je veľký. Tu je článok na Contently.com 7 vecí, ktoré potrebujete vedieť o Instant Articles, z ktorého pochádza aj tento obrázok:
- Facebook tento rok zrušil „Pravidlo 20 %“, teda, že v reklamnom obrázku nesmie byť viac ako 20 % textu, aj keď FB deklaruje, že ak je textu veľa, vizibilita môže byť obmedzená.
Ďalšie sociálne médiá
- Instagram zrušil chronologické ukladanie príspevkov a, podobne ako Facebook, zohľadňuje obľúbenosť.
- Microsoft kúpil LinkedIn za rekordných 26-miliárd dolárov. Tu sú dôvody tejto investície.
Voľby v USA
- Sociálne siete vstúpili tento rok do politickej arény veľmi agresívne vďaka predvolebnej kampani Donalda Trumpa. Bola mimoriadne sofistikovaná, založená na obrovskom množstve dát a v najintenzívnejších obdobiach ponúkala až 100-tisíc variantov reklám denne, t.j. rôznym sociálnym a spoločenským vrstvám a obyvateľom rôznych štátov sa prihovárala ich jazykom. Tu je výborný text na Respekt.cz o tom, ako Trumpovi experti analyzovali dáta potencionálnych voličov.
- V amerických voľbách naplno vybuchol problém fake news (u nás aktuálny už dlhšie). Ľudia, povedzme, zdieľali protrumpovské hoaxy z webstránok, ktoré pôsobili ako seriózne médiá. Volali sa napríklad Denver Guardian – človek, ktorý v Denveri nebýva, nevie, že takéto médium neexistuje. Napokon sa ukázalo, že v Macedónsku je celá skupina stránok, ktoré si vymýšľali lži, vystupovali protrumpovsky a vymýšľali si clickbaitové titulky a zarábajú na tom. Tu je podrobná analýza v Medialne.etrend.sk.
- Sociálne médiá sa stali minulý rok v nebývalej miere nositeľom nenávisti a ukázalo sa, že práva táto eskalácia agresivity je väčší problém ako amatérskosť živých prenosov alebo spamovanie mačičkami. Facebook sľúbil pritvrdiť opatrenia proti šíreniu rasizmu. A Zuckerberg osobne vyhlásil, že príde s opatreniami proti fake news.
- Pri amerických voľbách sa prvýkrát v histórii hovorilo aj o štátnom hackerstve. James Clapper, šéf všetkých amerických spravodajských služieb obvinil Rusov z riadenia kyberútokov proti Hillary Clintonovej. Tu je oficiálna správa a tu odborná analýza (pre ITčkárov). Ruská strana tieto vyjadrenia samozrejme poprela.
Toto sú už vážnejšie témy, ale aj také priniesol uplynulý rok. Ako sa s digitálnymi nebezpečiami budeme vyrovnávať, uvidíme už veľmi skoro.
Mnohé témy tohto článku navrhli v diskusii moji facebookoví priatelia, za čo im ďakujem.
Marian Jaslovský, Mindshare Slovakia